Allied Warships

USS Edison (DD 439)

Destroyer of the Benson / Gleaves class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassBenson / Gleaves 
PennantDD 439 
Built byFederal Shipbuilding & Drydock Co. (Kearny, New Jersey, U.S.A.) 
Ordered15 Jun 1939 
Laid down18 Mar 1940 
Launched23 Nov 1940 
Commissioned31 Jan 1941 
End service18 May 1946 
History

Decommissioned 18 May 1946.
Stricken 1 April 1966.
Sold 29 December 1966 and broken up for scrap.

 

Commands listed for USS Edison (DD 439)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Albert Christian Murdaugh, USN31 Jan 1941Mar 1942
2Cdr. William Ramon Headden, USNMar 194224 Feb 1943 (1)
3Lt.Cdr. Hepburn Alcott Pearce, USN24 Feb 194315 May 1945 (1)
4Cdr. William John Caspari, USN15 May 194518 May 1946 (1)

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Edison include:


Franklyn E. Dailey, Jr., CAPT. USNR (Ret.), gunnery officer of the USS Edison wrote a book about the ship, "Joining the War at Sea, 1939-1945, A Destroyer's Role in World War II, Convoys and Invasion Landings". Dailey International Publishers, 500 Laurel Oaks Lane, Alpharetta, GA 30004, Georgia (2)

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section