Allied Warships

USS Power (DD 839)

Destroyer of the Gearing class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassGearing 
PennantDD 839 
Built byBath Iron Works (Bath, Maine, U.S.A.) 
Ordered14 Jun 1943 
Laid down26 Feb 1945 
Launched30 Jun 1945 
Commissioned13 Sep 1945 
End service 
History

Decommissioned at an unknown date.
Stricken 1 October 1977.
Transferred to Taiwan 1 October 1977 being renamed Shen Yang.

 

Commands listed for USS Power (DD 839)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. John MacAuley Steinbeck, USN13 Sep 194520 Nov 1946

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section