Allied Warships

USS Stribling (DD 867)

Destroyer of the Gearing class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassGearing 
PennantDD 867 
Built byBethlehem Steel Corp. (Staten Island, New York, U.S.A.) 
Ordered14 Jun 1943 
Laid down15 Jan 1945 
Launched8 Jun 1945 
Commissioned29 Sep 1945 
End service 
History

Decommissioned at an unknown date.
Stricken 1 July 1976.
Sunk as a target off the coast of Puerto Rico 27 July 1980.

 

Commands listed for USS Stribling (DD 867)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Cdr. John Duncan Bulkeley, USN29 Sep 1945Jul 1946

2Cdr. James Barton Cresap, USNJul 1949Mar 1950 (1)

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section