Allied Warships

USS Hawkins (DD 873)

Destroyer of the Gearing class


USS Hawkins as completed

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassGearing 
PennantDD 873 
Built byConsolidated Steel Corp., Ltd. (Orange, Texas, U.S.A.) 
Ordered14 Jun 1943 
Laid down14 May 1944 
Launched7 Oct 1944 
Commissioned10 Feb 1945 
End service 
History

Decommissioned at an unknown date.
Stricken 1 October 1979.
Transferred to Taiwan 17 March 1983 being renamed Shao Yang.

 

Commands listed for USS Hawkins (DD 873)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Cdr. Clifton Iverson, USN10 Feb 19454 Oct 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section