Allied Warships

HMS Imperialist (FY 126)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 126 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched23 Dec 1938 
CommissionedOct 1939 
End service 
History

Completed in January 1939.
Taken over by the Admiralty on 30 August 1939.
Displacement: 520 tons.
Armament: 1 4" gun, 1 40 mm AA.

Returned to her owner in October 1945.
Scrapped at Troon around mid-1968.

 

Commands listed for HMS Imperialist (FY 126)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. York McLeod Cleeves, RD, RNR2 Oct 193924 Apr 1940
2T/Lt. Philip Edward Kitto, RNR24 Apr 1940mid 1942
3T/Lt. Frank Maurice Phillips, RNVRmid 1942Oct 1942
4T/Lt. Arthur Rex Fawkener Pelling, RNROct 194224 May 1943
5T/A/Lt.Cdr. Bryan Humfrey Craig Rodgers, RNVR24 May 19437 Nov 1944
6T/Lt. Leslie George Harry Mole, RNVR7 Nov 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Imperialist include:


31 Oct 1943
German U-boat U-732 was sunk in the Strait of Gibraltar north of Tangier, in position 35°54'N, 05°52'W, by depth charges from the British A/S trawler HMS Imperialist (T/A/Lt.Cdr. B.H.C. Rodgers, RNVR) and the British destroyer HMS Douglas (Lt.Cdr. K.H.J.L. Phibbs, RN).


Return to the Allied Warships section