Karl-Heinrich Feufel

Oberleutnant zur See (Crew 38)



No ships sunk or damaged.


Born  9 Sep 1918 Ludwigsburg, Württemberg


Kriegsmarine Crew photo

Ranks

1 Oct 1938 Offiziersanwärter
1 Jul 1939 Kadett der Marinewaffenwesen
1 Dec 1939 Fähnrich des Marinewaffenwesens
1 Aug 1940 Oberfähnrich des Marinewaffenwesens
1 Apr 1941 Leutnant des Marinewaffenwesens
1 Jan 1943 Oberleutnant zur See

Decorations

U-boat Commands

U-boatFromTo
U-1301 11 Feb 1944 Aug, 1944   No war patrols 
U-2529 22 Feb 1945 14 Apr 1945   No war patrols 

Feufel began his career in the weapons branch before transferring to being a line officer in 1943.

Patrol info for Karl-Heinrich Feufel

This commander did not go out on patrols with his boats.


About ranks and decorations
Ranks shown in italics are our database inserts based on the rank dates of his crew comrades. The officers of each crew would normally have progressed through the lower ranks at the same rate.

Special thanks to Fernando Almeida for data on ranks and decorations.

Media links


German U-boat Commanders of World War II

Busch, Rainer and Röll, Hans-Joachim

Listing of all U-boat commanders