WWI U-boat commanders

Paul König

Kapitänleutnant der Reserve


Born:20 Mar 1867  
Died:8 Aug 1933 Gnadau 

Paul König

Ranks

20 Sep 1894 Leutnant zur See der Reserve
23 Jan 1899 Oberleutnant zur See der Reserve
10 Dec 1904 Kapitänleutnant der Reserve
18 Dec 1918 Out of naval service
21 Jun 1920 Korvettenkapitän der Reserve (Charakter)

Decorations

1916  Iron Cross 2nd class
1916  Royal House Order of Hohenzollern
1916  Saxe-Ernestine House Order

Notes

Born in 1867, Paul König originally was a captain in the merchant navy. During 1914, he was recalled to active duty.

In 1916 became CO of the merchant submarine Deutschland. He took the merchant submarine on two trips to the US for commercial purposes.

In 1917 he became CO of a Sperrbrechergruppe.

From 1919 until 1931 he was branch leader at the Norddeutschen Lloyd. Paul König died on 8 August, 1933 at Gnadau where he is buried.

Ships hit by Paul König

No entries found.

Media links


Kaiserliche Marine U-Boote 1914-1918

Dufeil, Yves

Back to listing of WWI U-boat commanders