Hans-Adolf Engel

Kapitänleutnant (Crew 37b)



No ships sunk or damaged.


Born  16 Aug 1915 Rüstringen
Died  19 Mar 1983(67)Germany


If you can help with photo or any information on this Officer please contact us at gummi@uboat.net.

Ranks

28 Jun 1938 Seekadett
1 May 1940 Leutnant zur See
1 Apr 1942 Oberleutnant zur See
1 Jan 1945 Kapitänleutnant

Decorations

1941 Iron Cross 2nd Class
1 Nov 1941 U-boat War Badge 1939
1942 Iron Cross 1st Class

U-boat Commands

U-boatFromTo
U-273 21 Oct 1942 31 Mar 1943   No war patrols 

Hans-Adolf Engel served as a Watch Officer on U-83 from Feb 1941 to July 1942. He then underwent U-boat Commander training with the 24th (Training) Flotilla at Memel and Baubelehrung (construction familiarization) for U-273 at Bremen, before commissioning her on 21 Oct 1942. He commanded U-273 as part of the 8th (Training) Flotilla until 1943, when he transferred to Neustadt to become an instructor in the U-boat training division.

He ended the war as a group officer at Marineschule Flensburg-Mürwik (Naval Academy).

After the war Kptlt. Engel joined the Bundesmarine (Federal German Navy), and retired with the rank of Flottillenadmiral (Commodore or Rear Admiral).

Special thanks to Mr. Fernando Almeida for details on date of death and post-war career.

Patrol info for Hans-Adolf Engel

This commander did not go out on patrols with his boats.

Media links


German U-boat Commanders of World War II

Busch, Rainer and Röll, Hans-Joachim

Listing of all U-boat commanders