Allied Warships

HMCS Port Colborne (K 326)

Frigate of the River class

NavyThe Royal Canadian Navy
PennantK 326 
Built byYarrows Ltd. (Esquimalt, British Columbia, Canada) 
OrderedApr 1942 
Laid down16 Dec 1942 
Launched21 Apr 1943 
Commissioned5 Dec 1943 
End service7 Nov 1945 

Taken over from the builder on 15 November 1943.

Decommissioned 7 November 1945.


Commands listed for HMCS Port Colborne (K 326)

Please note that we're still working on this section.

1T/A/Lt.Cdr. Colin James Angus, RCNR15 Nov 19432 Apr 1945
2T/A/Lt.Cdr. Maurice Faulkman Oliver, RCNR3 Apr 19457 Nov 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Port Colborne include:

19 May 1944
HMS United (Lt. N.R. Wood, RN) arrived at Lough Foyle.

Later the same day A/S exercises were carried out together with HMCS Port Colborne (T/Lt.Cdr. C.J. Angus, RCNR), HMCS Saint John (A/Lt.Cdr. W.R. Stacey, RCNR) and another vessel of the Royal Canadian Navy. (1)

Media links

Frigates of the Royal Canadian Navy 1943-1974

MacPherson, Ken


  1. ADM 173/19219

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.

Return to the Allied Warships section