Allied Warships

HMCS Stettler (K 681)

Frigate of the River class

NavyThe Royal Canadian Navy
TypeFrigate
ClassRiver 
PennantK 681 
Built byCanadian Vickers Ltd. (Montreal, Quebec, Canada) 
OrderedOct 1941 
Laid down31 May 1943 
Launched9 Oct 1943 
Commissioned7 May 1944 
End service31 Aug 1966 
History

Decommissioned 9 November 1945.
Recommissioned as a Prestonian class frigate with penant number 311 on 2 February 1954.
Decommissioned 31 August 1966.
Scrapped at Capitol Irons and Metals, Victoria, British Columbia, Canada.

 

Commands listed for HMCS Stettler (K 681)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1T/A/Lt.Cdr. Dudley Gawen King, RCNVR20 Mar 19449 Nov 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


Frigates of the Royal Canadian Navy 1943-1974

MacPherson, Ken


Return to the Allied Warships section