Allied Warships

HMS Loch Achray (K 426)

Frigate of the Loch class

NavyThe Royal Navy
PennantK 426 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered19 Jan 1943 
Laid down13 Dec 1943 
Launched7 Jul 1944 
Commissioned1 Feb 1945 
End service 

Transferred to the Royal New Zealand Navy 7 September 1948 and renamed Kaniere.
Became a training ship in 1961.
Sold to be broken up for scrap in September 1966.


Commands listed for HMS Loch Achray (K 426)

Please note that we're still working on this section.

1T/A/Lt.Cdr. Leslie Hugh Stammers, RNVR14 Oct 194427 Jun 1945
2T/A/Lt.Cdr. Cecil John Alldridge, RNR27 Jun 194528 Sep 1945
3A/Lt.Cdr. Harold Geeves Chesterman, DSC, RNR28 Sep 1945Apr 1946

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Loch Achray include:

7 Feb 1945
HMS Ultor (Lt. J.P. Harvey, RN) departed Scapa Flow for Rothesay. She was escorted by HMS Loch Achray (T/A/Lt.Cdr. L.H. Stammers, RNVR). (1)


  1. ADM 173/20094

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.

Return to the Allied Warships section