Allied Warships

HMS Tadoussac (J 220)

Minesweeper of the Bangor class

NavyThe Royal Navy
TypeMinesweeper
ClassBangor 
PennantJ 220 
ModReciprocating engined 
Built byDufferin Shipbuilding Co. (Toronto, Ontario, Canada) : Montreal-Loco 
Ordered28 Nov 1940 
Laid down17 Apr 1941 
Launched2 Aug 1941 
Commissioned28 Mar 1942 
End service 
History

Sold into merchantile service on 18 October 1946.

 

Commands listed for HMS Tadoussac (J 220)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1T/Lt. John Penri Davies, RNRSep 194211 Sep 1943
2Cdr. (retired) John Pollington Apps, RN11 Sep 194312 Feb 1945
3Cdr. George Dibley, DSC, RD, RNR12 Feb 1945mid 1945
4Lt. James Ayton, RNmid 194528 Sep 1945
5A/Lt.Cdr. Harry James Alfred Wilson, RN28 Sep 1945late 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Tadoussac include:


1 Apr 1943
HMS Universal (Lt. C. Gordon, RN) departed Campbeltown for Scapa Flow. She made the passage north together with HMS Tuna (Lt. D.S.R. Martin, RN) and HMS Stubborn (Lt. A.A. Duff, RN). They were escorted by HMS Tadoussac (T/Lt. J.P. Davies, RNR). (1)

4 Apr 1943
HMS Usurper (Lt. D.R.O. Mott, DSC, RN) departed Scapa Flow for Holy Loch. She was escorted by HMS Tadoussac (T/Lt. J.P. Davies, RNR). (2)

Sources

  1. ADM 173/18349
  2. ADM 173/18390

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section