Allied Warships

HMS Whaddon (L 45)

Escort destroyer of the Hunt (Type I) class

NavyThe Royal Navy
TypeEscort destroyer
ClassHunt (Type I) 
PennantL 45 
Built byA. Stephen & Sons Ltd. (Glasgow, Scotland) 
Ordered11 Apr 1939 
Laid down27 Jul 1939 
Launched16 Jul 1940 
Commissioned28 Feb 1941 
End service 

Scrapped at Faslane in April 1959.


Commands listed for HMS Whaddon (L 45)

Please note that we're still working on this section.

1Lt.Cdr. Peter Gordon Merriman, RN17 Dec 1940Nov 1942
2Lt.Cdr. Jack Barrington Palmer, RNNov 19428 Dec 1943
3T/A/Lt.Cdr. Robert Lucas Green, RNVR8 Dec 1943Aug 1945
4Lt. John Geoffrey Brookes, DSC, RNAug 1945late 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Whaddon include:

29 Mar 1941
HMS Prince of Wales (Capt. J.C. Leach, MVO, RN) conducted compass trials off Scapa Flow. During these trials she was escorted by the destroyers HMS Inglefield (Capt. P. Todd, DSO, RN), HMS Active (Lt.Cdr. M.W. Tomkinson, RN) and HMS Whaddon (Lt.Cdr. P.G. Merriman, RN). (1)


  1. ADM 53/114886

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.

Return to the Allied Warships section