Allied Warships

HMS Haydon (L 75)

Escort destroyer of the Hunt (Type III) class

NavyThe Royal Navy
TypeEscort destroyer
ClassHunt (Type III) 
PennantL 75 
Built byVickers Armstrong (Newcastle-on-Tyne, U.K.): Parsons 
Ordered28 Jul 1940 
Laid down1 May 1941 
Launched2 Apr 1942 
Commissioned24 Oct 1942 
End service 
History

Scrapped at Dunston on 18 May 1958.

 

Commands listed for HMS Haydon (L 75)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Roland Chisnell Watkin, RN20 Jul 194214 Jan 1944
2Lt. Richard George Ralph Clay, RN14 Jan 1944Jun 1945
3Cdr. James Marjoribanks Rowland, DSO, RNJun 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Haydon include:


20 Jan 1943
HMS Sturgeon (Lt. A.W. Langridge, RN) conducted A/S exercises off Mers el Kebir with HMAS Quiberon (Cdr. H.W.S. Browning, OBE, RN) and HMS Haydon (Lt. R.C. Watkin, RN). (1)

24 Jan 1943
HMS Sturgeon (Lt. A.W. Langridge, RN) conducted A/S exercises off Mers el Kebir with HMS Haydon (Lt. R.C. Watkin, RN) and HMS Puckeridge (Lt. J.C. Cartwright, DSC, RN). (1)

5 Feb 1943
HMS Sturgeon (Lt. A.W. Langridge, RN) conducted A/S exercises off Mers el Kebir with HMS Venomous (Lt.Cdr. D.H. Maitland-Makgill-Crichton, DSO, DSC, RN) and HMS Haydon (Lt. R.C. Watkin, RN). (2)

Sources

  1. ADM 173/18142
  2. ADM 173/18143

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section