Allied Warships

HMS Verdun (L 93)

Destroyer of the Admiralty V & W class

NavyThe Royal Navy
TypeDestroyer
ClassAdmiralty V & W 
PennantL 93 
Built byHawthorn Leslie & Co. (Hebburn-on-Tyne, U.K.) 
Ordered30 Jun 1916 
Laid down13 Jan 1917 
Launched21 Aug 1917 
Commissioned3 Nov 1917 
End service 
History

Reconstruction to Fast Escort at Chatham Dockyard completed on 11 July 1940. Pennant number was D 93 changed to L 93 upon completion of this reconstruction.

Scrapped in 1947.

 

Commands listed for HMS Verdun (L 93)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Francis Jack Cartwright, RN20 May 1940Nov 1940
2Cdr. Alfred Charles Behague, RNNov 194012 Jul 1941
3Lt.Cdr. William Spooner Donald, DSC, RN12 Jul 19414 May 1943
4Lt.Cdr. Derry Parsons, RD, RNR4 May 1943Mar 1945
5Lt. Ronald Cameron Henley, RNMar 1945mid 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links


British destroyers & frigates

Norman Friedman


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


Return to the Allied Warships section