Allied Warships

HMS Cambridgeshire (FY 142)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 142 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched2 Jul 1935 
CommissionedSep 1939 
End service 
History

Completed in July 1935.
Taken over by the Admiralty in August 1939.
Displacement: 443 tons.
Armament: 1 4" gun.

Sold in 1945.
Renamed Kingston Sapphire in 1947.
Scrapped at Bruges, Belgium on 17 October 1954.

 

Commands listed for HMS Cambridgeshire (FY 142)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Arthur Blewett, RNR26 Sep 19397 Sep 1940
2T/Lt. George Stephen Woolley, RNVR7 Sep 1940mid 1942
3T/Lt. Herbert Frederick Bothwell Ashby, RNVRmid 194211 Aug 1943
4T/A/.Lt.Cdr. John Diack Craighead, RNR11 Aug 194330 Mar 1945
5T/A/Lt.Cdr. Bruce Shanks Trueman, RNVR30 Mar 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section