Walter Kaeding

Leutnant zur See (Crew 35)



No ships sunk or damaged.


Born  14 Sep 1915 Berlin
Died  23 Jun 1992(76)


Obersteuermann Walter Kaeding

Ranks

1 Oct 1944Leutnant zur See

Decorations

6 Jun 1939Spanish Cross in Bronze without Swords
11 Dec 1940Iron Cross 2nd Class
11 Dec 1940U-boat War Badge 1939
25 Aug 1941Iron Cross 1st Class
6 Sep 1943German Cross in Gold
15 May 1944Knights Cross
9 Jan 1945U-boat Front Clasp

U-boat Commands

U-boatFromTo
U-56 9 Jan 1945 5 Feb 1945   No war patrols (Acting CO)

Walter Kaeding started his duty in the Kriegsmarine in April 1935. The two first years he served on the light cruiser Leipzig, and was on this ship for three patrols in Spanish waters during the Civil War in 1936/37.

In September 1939 he changed to the U-boat force and after the training he became a crew member of the newly commissioned U-123. He was on board for all its patrols and took part in all successes that the boat enjoyed. His nearly 700 days on sea is also an outstanding achievement.

Walter Kaeding
Obersteuermann Walter Kaeding after the decoration with the Knights Cross.
Left behind him is the commander of the 2nd Flotilla, Fregattenkapitän Ernst Kals.

He left the boat in June 1944 as Obersteuermann, and after the commander training he was the designated commander for the Type XXIII boat U-4713, but the boat was not finished at the end of war.

Sources

Busch, R. and Röll, H-J. (1998). German U-boat commanders of World War II.

Ships hit by Walter Kaeding

No entries found.

Media links


German U-boat Commanders of World War II

Busch, Rainer and Röll, Hans-Joachim

Listing of all U-boat commanders