William Bernard Sieglaff, USN

Born  6 Jul 1908Albert Lea, Minnesota


If you can help with photo or any information on this Officer please
use our comment form
.

Ranks

1 Jul 1939 Lt.
  Lt.Cdr.
1 Nov 1942 T/Cdr.

Decorations

Dec/Apr 43 Navy Cross (1)
Mar 1944 Navy Cross (1)

Warship Commands listed for William Bernard Sieglaff, USN


ShipRankTypeFromTo
USS Tautog (199)T/Cdr.Submarine28 Nov 19428 Apr 1944
USS Tench (417)T/Cdr.Submarine6 Oct 194413 Apr 1945

Career information

William Bernard Sieglaff, known throughout his life as Barney, was born in Albert Lea, Minnesota, on July 6, 1908. He attended high school in Los Angeles, CA and graduated from the US Naval Academy with the class of 193l. His first active duty assignment was on the USS Oklahoma. He next attended the sub school at the sub base in New London (Groton), CT and upon graduation was assigned to the USS S-37, a member of the Atlantic Fleet, and served on her from February, '34 to February, '37.

He was then assigned to Mare Island, CA for the fitting out of the USS Pompano, and served on that boat from her commissioning in June, '37 until May,'38.

Returning to Annapolis, he had further instruction in Naval Engineering in '38 and '39 and then was transferred to MIT, from which he received his MS degree in June, '41. He then became Engineering Officer of Submarine Division 62 and was serving at Pearl Harbor in December, '41. He continued duty with Division 62 in the Australian area until November, '42, when he assumed command of the USS Tautog, skippering that boat on seven successful war patrols. From June, '44 until April '45 he commanded the USS Tench in both the Pacific and Atlantic areas.

During the closing months of the war, he served on the staff of COMSUBPAC as Special Projects Officer (responsible for "Operation Barney" which sent a wolfpack of subs into Tokyo harbor), Force Engineer and Flag Secretary. At war's end and the onset of the occupation of Japan, he commanded the captured Japanese sub I-400.

He returned to the US in '47, and was assigned to the Navy Department where he served as Placement Officer (Submarines) in the bureau of Naval Personnel. In July, '49, he assumed command of Submarine Division 81 in the Atlantic and in August, '50, he was designated Commander Submarine Development Group 2, Atlantic. In June, '51, he reported as OIC of the Submarine School in Groton, and in June, '52, he was designated Commander of the Submarine Base and Commander of the New London Group, Atlantic Reserve Fleet.

He attended the National War College from August, '53 to June, '54 and next served as Chief of Staff and Aide to COMSUBPAC. From September '55 through October '57 he had successive command of the fleet oiler USS Allagash and the heavy cruiser USS Albany. In November, '57, he served in the Navy Department in the office of the Chief of Naval Operations. His promotion to the rank of Rear Admiral became effective on October 1, 1959.

He served the Commander in Chief, Allied Forces, Mediterranean, as Deputy Chief of Staff (Intelligence) from September, '59 through December, '60 and from that date until December, '61 he was Commander Cruiser Division TWO, Atlantic Fleet. In January, '62 he assumed duties as Director of Personnel on the Joint Chiefs of Staff and in January, '64, he reported to his final posting as Commandant, First Naval District, Boston, Massachusetts. He retired from active duty in June, '66.

For his war service Admiral Sieglaff was awarded two Navy Crosses, three Silver Stars and two Legions of Merit. The Tautog was awarded the Naval Unit Commendation for its successful patrols under his command.

Events related to this officer

Submarine USS Tautog (199)


28 Nov 1942
Lt Cmdr William Bernard Sieglaff relieves Lt Cmdr Joseph Harris Willingham as Commanding Officer of USS Tautog.

30 Nov 1942 (position 11.10, 108.47)
The Vichy-French merchant Canton (1581 GRT) sank off Cape Padaran, Indo-China in position 11°10'N, 108°47'E. The mine was laid on 2 November 1942 by the US submarine USS Tautog (Lt.Cdr. J. H. Willingham).

15 Dec 1942
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) leaves Fremantle for her fifth war patrol. She is to patrol in the Java Sea.

25 Dec 1942 (position -8.40, 124.30)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese transport ship Banshu Maru No.2 (998 GRT) about 15 nautical miles north of Dili, Timor in position 08°40'S, 124°30'E.

9 Jan 1943 (position -4.07, 128.32)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and damaged the Japanese light cruiser Natori (offsite link) 18 nautical miles south-east off Ambon in position 04°07'S, 128°32'E.

22 Jan 1943 (position -5.40, 120.30)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese passenger ship Hasshu Maru (1873 GRT) five miles east of Salier Strait, off the southern tip of Celebes in position 05°40'S, 120°30'E.

30 Jan 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) arrived back at Fremantle, Australia.

24 Feb 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) Leaves Fremantle for her sixth was patrol. She was to patrol in the Makassar Strait.

9 Apr 1943 (position -5.31, 123.09)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese destroyer Isonami (offsite link) and the Japanese transport ship Penang Maru (5214 GRT) in the Celebes Sea in position 05°31'S, 123°09'E.

19 Apr 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) returns to Fremantle.

11 May 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) leaved Fremantle for her seventh war patrol. She is to patrol in the Flores / Celebes sea.

6 Jun 1943 (position 7.00, 123.37)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) sank the Japanese transport Shinei Maru (970 GRT) off Basalin Strait in position 07°00'N, 123°37'E.

20 Jun 1943 (position 15.57, 140.55)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese troop transport Meiten Maru (4474 GRT) west of the Mariana Islands in position 15°57'N, 140°55'E.

2 Jul 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) arrived at Pearl Harbor. She was sent to the Hunter's Point Navy Yard for a refit. She held refresher training when the yard work was completed and got back underway for Hawaii.

7 Oct 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) leaves Pearl Harbor for her 8th war patrol. She is to patrol off the Palau Islands.

22 Oct 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) shells a phosphate plant on Fais Island.

18 Nov 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) arrived at Midway Island.

12 Dec 1943
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) left base for her 9th war patrol. She was to patrol in Japanese home waters of Sikoku Island and along the southern coast of the Japanese main island Honshu.

3 Jan 1944 (position 33.44, 136.02)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese troop transport Saisho Maru (2073 GRT) south of Honshu in position 33°44'N, 136°02'E.

4 Jan 1944 (position 34.09, 136.50)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese merchant Usa Maru (3943 GRT) south of Honshu in position 34°09'N, 136°50'E.

30 Jan 1944
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) arrived at Pearl Harbor for a refit.

5 Mar 1944
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) arrived her patrol area (10th war patrol) in the north Pacific off the Kuril Islands.

13 Mar 1944 (position 47.38, 152.38)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) sank the Japanese merchants Ryua Maru (1915 GRT) and Shojin Maru (1942 GRT) some 20 miles west of Rashuwa Island, Kuril Islands in position 47°38'N, 152°38'E.

16 Mar 1944 (position 42.25, 144.55)
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) torpedoed and sank the Japanese transport ship Nichiren Maru (5460 GRT) and the Japanese destroyer Shirakumo (offsite link) east of Muroran, Hokkaido, Japan in position 42°25'N, 144°55'E.

23 Mar 1944
USS Tautog (Lt.Cdr W.B. Sieglaff) ended her 10th war patrol when she returned to Midway.

8 Apr 1944
Lt Cmdr Thomas Slack Baskett relieves Lt Cmdr William Bernard Sieglaff as Commanding Officer of USS Tautog.


Submarine USS Tench (417)


14 Nov 1944 (position 0.00, 0.00)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) arrived at Newport, Rhode Island from Portsmouth, New Hampshire for torpedo trials.

18 Nov 1944
With her torpedo trials completed, USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN), arrived at New London Connecticut from Newport, Rhode Island.

20 Dec 1944
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) departed from New London, Connecticut for Key West, Florida.

26 Dec 1944 (position 0.00, 0.00)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) arrived at Key West, Florida from New London, Connecticut.

27 Dec 1944 (position 0.00, 0.00)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) departed Key West, Florida for the Panama Canal Zone.

31 Dec 1944 (position 0.00, 0.00)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) arrived in the Panama Canal Zone from Key West, Florida.

8 Jan 1945 (position 0.00, 0.00)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff, USN) departed the Panama Canal Zone for Pearl Harbour.

7 Feb 1945
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff) departed from Pearl Harbor for her 1st war patrol. She was ordered to patrol in the East China and Yellow Seas. She is to call at Saipan before heading to her patrol area.

27 Feb 1945
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff) departed from Saipan for her patrol area.

28 Mar 1945 (position 34.44, 122.46)
USS Tench (Cdr. W.B. Sieglaff) sank two small Japanese fishing trawlers with gunfire in the Yellow Sea in position 34°44'N, 122°46'E.


You can help improve officers William Bernard Sieglaff's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page