Cecil Powis Frobisher Brown DSC, RN

Born  1 Nov 1904Malvern, Worcestershire
Died  24 Oct 1980(75)Tunbridge Wells, Kent

If you can help with photo or any information on this Officer please
use our comment form


30 Jul 1925 S.Lt.
30 Oct 1926 Lt.
30 Oct 1934 Lt.Cdr.
30 Jun 1942 Cdr.

Retired: 16 Aug 1949


3 Dec 1940 DSC
11 Nov 1941 Bar to DSC

Warship Commands listed for Cecil Powis Frobisher Brown, RN

HMS Gallant (H 59)Lt.Cdr.Destroyer22 Jul 1938Jan 1941
HMS Hotspur (H 01)Lt.Cdr.DestroyerJan 1941Jun 1941
HMS Lookout (G 32)Lt.Cdr.Destroyer21 Oct 19411 Aug 1942
HMS Pickle (J 293)Cdr.Minesweeper19 Feb 1945mid 1946

Career information

He was educated at RNC Osborne from 1917 and Dartmouth 1919. He went to sea in 1921 and served in HMS Thunderer, Wryneck, Wild Swan, Frobisher, and Swiftsure. He served as flag lieutenant in HMS Nelson, Rodney, and Queen Elizabeth. Brown commanded HMS Waterhen, Crusader, Hotspur, Gallant, Lookout, Pickle, Meon, Eskimo, Derby Haven, and Dido before retiring in 1949. He was awarded the DSC in the War. After his death the Commander C.P.F.Brown award for promising sea cadets was set up in his memory.

Cecil Powis Frobisher Brown died at the Pembury Hospital, Tunbridge Wells, Kent after being struck by a car on 24 Oct 1980. He was 75 years old.

Events related to this officer

Destroyer HMS Gallant (H 59)

20 Oct 1940 (position 36.00, -3.00)
The Italian submarine Lafolé was sunk north off Melilla in position 36°00'N, 03°00'W by the British destroyers HMS Gallant (Lt.Cdr. C.P.F. Brown, RN), HMS Hotspur (Cdr. H.F.H. Layman, DSO, RN) and HMS Griffin (Lt.Cdr. J. Lee-Barber, DSO, RN).

You can help improve officers Cecil Powis Frobisher Brown's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page