Hugh Crighton, RNR

Born  17 Feb 1898Bayble, Isle of Lewis, Scotland


26 Jul 1937 Skr.
24 Aug 1944 A/Ch.Skr.


Warship Commands listed for Hugh Crighton, RNR

HMS Leyland (FY 103)Skr.ASW TrawlerNov 194015 Aug 1941
HMS L' Atlantique (FY 362)Skr.ASW Trawler17 Sep 19439 May 1944
HMS Guava (T 118)A/Ch.Skr.ASW Trawler24 Aug 1944

Career information

Hugh Crichton was born in Bayble, Isle of Lewis, Scotland on 17th February 1898. Hugh joined the R.N.R. in 1921 and became an officer in 1930s retiring in 1948 with rank of Chief Skipper (equivalent of Lt Commander). In 1955 he was awarded the Reserve Decoration. He skippered anti-submarine vessels at Scapa Flow and Gibraltar.

Events related to this officer

No events found for this officer. This may be due to unknown dates of command (we pull ship events to their respective commander pages).

You can help improve officers Hugh Crighton's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page