Robert Stephen Pearson, RAN

Born  22 Dec 1902Kadina, South Australia
Died  21 Dec 1982(79)Adelaide, South Australia

If you can help with photo or any information on this Officer please
use our comment form


31 Dec 1915 Cadet
1 Jan 1920 Mid.
1 May 1922 A/S.Lt.
15 Dec 1922 S.Lt.
15 Sep 1924 Lt.
15 Sep 1932 Lt.Cdr.
21 Apr 1942 A/Cdr.
13 Sep 1949 Cdr. (emergency)

Retired: 22 Dec 1962


Warship Commands listed for Robert Stephen Pearson, RAN

HMAS Westralia (F 95)A/Cdr.Armed Merchant Cruiser18 Dec 194214 Feb 1943

Career information

Transferred to the Emergency List on 13 September 1949.

During the Spanish Civil War he commanded the WW1 minesweeper HMS Saltash on non-intervention patrol; after his brief command of Westralia he was amphibious adviser to Gen Moreshead during the later landings in the South Pacific and was involved with Force Z, although he advised agains the second raid on Singapore. After the war he commanded HMAS Platypus and the RAN Reserve Fleet.

When he ceased full time service in 1949 (he remained on the Reserves until 1962) he joined the Australian Security Intelligence Organisation, serving with them in a number of positions until 1966.

Events related to this officer

No events found for this officer. This may be due to unknown dates of command (we pull ship events to their respective commander pages).

You can help improve officers Robert Stephen Pearson's page
Click here to Submit events/comments/updates for this officer.
Please use this if you spot mistakes or want to improve his page.

Allied Commanders main page