Allied Warships

USS Halsey Powell (DD 686)

Destroyer of the Fletcher class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassFletcher 
PennantDD 686 
Built byBethlehem Steel Corp. (Staten Island, New York, U.S.A.) 
Ordered14 Jun 1942 
Laid down3 Feb 1943 
Launched30 Jun 1943 
Commissioned25 Oct 1943 
End service 
History

Decommissioned 10 December 1946.
Recommissioned 27 April 1951.
Decommissioned in 1968.
Transferred to South Korea 27 April 1968 being renamed Seoul. Seoul was stricken and scraped in 1982.

 

Commands listed for USS Halsey Powell (DD 686)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1William Thomas McGarry, USN25 Oct 19436 Oct 1944
2Sidney Douglas Buxton Merrill, USN6 Oct 194430 Sep 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Halsey Powell include:


13 Dec 1943
Around 1715 hours USS Halsey Powell (Cdr. W.T. McGarry, USN), USS Marshall (Cdr. J.D. McKinney, USN), USS Wadleigh (Cdr. W.C. Winn, USN) took over the escort of USS Iowa (Capt. J.L. McCrea, USN) from USS Hall (Cdr. J.F. Delaney, Jr., USN), USS Halligan (Cdr. C.E. Cortner, USN) and USS Macomb (Cdr. J.C. South, USN) which were then detached.

17 Oct 1944
USS Iowa (Capt. A.R. McCann, USN) fuelled the destroyers, USS Halsey Powell (Cdr. S.D.B. Merrill, USN), USS Tingey (Cdr. J.O. Miner, USN), USS Lewis Hancock (Cdr. W.M. Searles, USN) and USS Hickox (Cdr. J.H. Wesson, USN).

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section