Allied Warships

USS Knapp (DD 653)

Destroyer of the Fletcher class

NavyThe US Navy
PennantDD 653 
Built byBath Iron Works (Bath, Maine, U.S.A.) 
Ordered15 Dec 1941 
Laid down8 Mar 1943 
Launched10 Jul 1943 
Commissioned16 Sep 1943 
End service4 Mar 1957 

Decommissioned 5 July 1946.
Recommissioned 3 May 1951.
Decommissioned 4 March 1957.
Stricken 6 March 1972.
Sold 27 August 1973 and broken up for scrap.


Commands listed for USS Knapp (DD 653)

Please note that we're still working on this section.

1Lcmdr Frank Virden, USN16 Sep 194310 Jul 1944
2William Butler Brown, USN10 Jul 19445 Jul 1946

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Knapp include:

12 Feb 1944
Task Force 58 departed Majuro Atoll for operation HAILSTONE, a raid against the Japanese base at Truk Atoll.

Task Force 58 was made up of the following ships;

Task Group 58.1
Aircraft carriers USS Enterprise (Capt. M.B. Gardner, USN), USS Yorktown (Capt. R.E. Jennings, USN), light carrier USS Belleau Wood (Capt. A.M. Pride, USN), light cruisers Santa Fé (Capt. J. Wright, USN), Mobile (Capt. C.J. Wheeler, USN), Biloxi (Capt. D.M. McGurl, USN), USS Oakland (Capt. W.K. Phillips, USN) and the destroyers USS Clarence K. Bronson (Lt.Cdr. J.C. McGoughran, USN), USS Cotten (Cdr. F.T. Sloat, USN), USS Dortch (Cdr. R.C. Young, USN), USS Gatling (Cdr. A.F. Richardson, USN), USS Healy (Cdr. J.C. Atkeson, USN), USS Cogswell (Cdr. H.T. Deutermann, USN), USS Caperton (Cdr. W.J. Miller, USN), USS Ingersoll (Cdr. A.C. Veasey, USN), USS Knapp (Cdr. F. Virden, USN).

Task Group 58.2
Aircraft carriers USS Essex (Capt. R.A. Ofstie, USN), USS Intrepid (Capt. T.L. Sprague, USN), light carrier USS Cabot (Capt. M.F. Schoeffel, USN), heavy cruisers USS Wichita (Capt J.J. Mahoney, USN), USS Baltimore (Capt. W.C. Calhoun, USN), light cruisers USS San Francisco (Capt. H.E. Overesch, USN), USS San Diego (Capt. L.J. Hudson, USN), destroyers USS Owen (Cdr. R.W. Wood, USN), USS Miller (Cdr. T.H. Kobey, USN), USS The Sullivans (Cdr. K.M. Gentry, USN), USS Stephen Potter (Cdr. C.H. Crichton, USN), USS Hickox (Cdr. W.M. Sweetser, USN), USS Hunt (Cdr. H.A. Knoertzer, USN), USS Lewis Hancock (Cdr. C.H. Lyman, 3rd, USN), USS Stembel (Cdr. W.L. Tagg, USN) and USS Stack (Lt.Cdr. R.E. Wheeler, USN).

Task Group 58.3
Aircraft carrier USS Bunker Hill (Capt. T.P. Jeter, USN), light carriers USS Monterey (Capt. L.T. Hundt, USN), USS Cowpens (Capt. R.P. McConnell, USN), battleships USS North Carolina (Capt. F.P. Thomas, USN), USS Massachusetts (Capt. T.D. Ruddock, Jr., USN), USS South Dakota (Capt. A.E. Smith, USN), USS Alabama (Capt. F.D. Kirtland, USN), USS Iowa (Capt. J.L. McCrea, USN), USS New Jersey (Capt. C.F. Holden, USN), heavy cruisers USS Minneapolis (Capt. R.W. Bates, USN), USS New Orleans (Capt. S.R. Shumaker, USN), destroyers USS Izard (Cdr. E.K. van Swearingen, USN), USS Charrette (Cdr. E.S. Karpe, USN), USS Conner (Cdr. W.E. Kaitner, USN), USS Bell (Cdr. L.C. Petross, USN), USS Burns (Cdr. D.T. Eller, USN), USS Bradford (Cdr. R.L. Morris, USN), USS Brown (Cdr. T.H. Copeman, USN), USS Cowell (Cdr. C.W. Parker, USN), USS Wilson (Lt.Cdr. C.K. Duncan, USN), USS Sterett (Lt.Cdr. F.J.L. Blouin, USN) and USS Lang (Cdr. H. Payson, Jr., USN).

Media links

Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.

U.S. Destroyers

Friedman, Norman

United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore

Return to the Allied Warships section