Allied Warships

USS McDermut (DD 677)

Destroyer of the Fletcher class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassFletcher 
PennantDD 677 
Built byFederal Shipbuilding & Drydock Co. (Kearny, New Jersey, U.S.A.) 
Ordered14 Jun 1942 
Laid down14 Jun 1943 
Launched17 Oct 1943 
Commissioned19 Nov 1943 
End service16 Dec 1963 
History

Decommissioned 15 January 1947.
Recommissioned 29 December 1950.
Decommissioned 16 December 1963.
Stricken 1 April 1965.
Sold 4 January 1966 and broken up for scrap.

 

Commands listed for USS McDermut (DD 677)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Cdr. Peyton Louis Wirtz, USN19 Nov 194310 May 1944
2Cdr. Carter Brooks Jennings, USN10 May 194415 Aug 1945
3Cmdr Richard Helsden Phillips, USN15 Aug 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving McDermut include:


19 Jul 1945
USS Iowa (Capt. J.L. Holloway, Jr., USN) topped off four of the destroyers of the Task Group, USS McDermut (Cdr. C.B. Jennings, USN), USS Remey (Lt.Cdr. J.B. Balch, USN), USS Melvin (Cdr. B.K. Atkins, USN) and USS Mertz (Cdr. W.S. Maddox, USN), with fuel.

23 Jul 1945
USS Iowa (Capt. J.L. Holloway, Jr., USN) topped off four of the destroyers of the Task Group, USS Melvin (Cdr. B.K. Atkins, USN), USS Colahan (Cdr. M.A. Shellabarger, USN), USS McDermut (Cdr. C.B. Jennings, USN) and USS McGowan (Lt.Cdr. T.H.W. Conner, USN), with fuel.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section