Allied Warships

USS Wadleigh (DD 689)

Destroyer of the Fletcher class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassFletcher 
PennantDD 689 
Built byBath Iron Works (Bath, Maine, U.S.A.) 
Ordered15 Jul 1942 
Laid down5 Apr 1943 
Launched7 Aug 1943 
Commissioned19 Nov 1943 
End service28 Jun 1962 
History

Decommissioned in January 1947.
Recommissioned 3 October 1951.
Decommissioned 28 June 1962.
Transferred to Chile 26 July 1972 being renamed Blanco Encalada.
Blanco Elcalada was stricken and scraped in 1983.

 

Commands listed for USS Wadleigh (DD 689)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lcmdr Walter Coulter Winn, USN19 Oct 194316 Feb 1945
2Robert Cameron Morton, USN16 Feb 194520 Jun 1946

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Wadleigh include:


13 Dec 1943
Around 1715 hours USS Halsey Powell (Cdr. W.T. McGarry, USN), USS Marshall (Cdr. J.D. McKinney, USN), USS Wadleigh (Cdr. W.C. Winn, USN) took over the escort of USS Iowa (Capt. J.L. McCrea, USN) from USS Hall (Cdr. J.F. Delaney, Jr., USN), USS Halligan (Cdr. C.E. Cortner, USN) and USS Macomb (Cdr. J.C. South, USN) which were then detached.

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore


Return to the Allied Warships section