Allied Warships

USS Young (DD 580)

Destroyer of the Fletcher class

NavyThe US Navy
TypeDestroyer
ClassFletcher 
PennantDD 580 
Built byConsolidated Steel Corp., Ltd. (Orange, Texas, U.S.A.) 
Ordered9 Sep 1940 
Laid down7 May 1942 
Launched15 Oct 1942 
Commissioned31 Jul 1943 
End service31 Mar 1946 
History

Decommissioned 31 March 1946.
Stricken 1 May 1968.
Sunk as a target off the Virginia coast on 16 April 1970.

 

Commands listed for USS Young (DD 580)

Please note that we're still working on this section
and that we only list Commanding Officers for the duration of the Second World War.

CommanderFromTo
1T/Cdr. George Bernard Madden, USN31 Jul 194326 Aug 1944
2T/Cdr. Donald Granville Dockum, USN26 Aug 194415 Nov 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Young include:


13 Nov 1943
USS Iowa (Capt. J.L. McCrea, USN) departed Chesapeake Bay for Mers El Kebir, Algeria. She is escorted by USS Cogswell (Cdr. H.T. Deutermann, USN), USS William D. Porter (Cdr. W.A. Walter, USN) and USS Young (Cdr. G.B. Madden, USN).

Iowa had on board President Roosevelt, Secretary of State Cordell Hull, Chief of Staff Admiral William D. Leahy, Chief of Staff of the Army General George C. Marshall, Chief of Naval Operations Ernest King, Commanding General of the U.S. Army Air Forces Henry Arnold, Harry Hopkins to Mers El K├ębir, Algeria, This was the first leg of their journey to the Tehran Conference.

For the daily positions of USS Iowa during this passage see the map below.

10 Apr 1945
Around 0800I/10, Task Group 74.3, made up of the light cruisers USS Phoenix (T/Capt. J.H. Duncan, USN, flying the flag of COMCRUDIV 15, T/Rear-Admiral R.S. Berkey, USN), HMAS Hobart (Capt. R.S. Dowling, RAN) and the destroyers USS Nicholas (T/Cdr. D.C. Lyndon, USN, with COMDESRON 21, T/Capt. J.K.B. Ginder, USN on board), USS Fletcher (T/Lt.Cdr. R.R. Green, USN), USS Jenkins (T/Cdr. P.D. Gallery, USN), USS O'Bannon (T/Lt.Cdr. J.A. Pridmore, USN), USS Taylor (T/Lt.Cdr. H.H. de Laureal, USN) and HMAS Warramunga (Lt.Cdr. J.M. Alliston, DSC and Bar, RN) departed Subic Bay for exercises.

Around 1700I/10, Task Group 74.2, made up of the light cruisers USS Denver (Capt. T.F. Darden, Jr., USN, flying the flag of COMCRUDIV 21, T/Rear-Admiral R.S. Riggs, USN), USS Cleveland (T/Capt. H.G. Hopwood, USN), USS Montpelier (T/Capt. W.A. Gorry, USN) and the destroyers USS Conway (T/Cdr. J.H. Besson, Jr., USN, with COMDESDIV 44, T/Capt. S.G. Hooper, USN on board), USS Stevens (T/Cdr. G.W. Pressey, USN), USS Cony (T/Cdr. A.W. Moore, USN), USS Eaton (T/Cdr. C. Brown, USN), USS Young (T/Cdr. D.G. Dockum, USN) and USS Sigourney (T/Lt.Cdr. F. Hale, Jr., USN) joined the exercises until 2345I/10 when they parted company.

All ships of Task Group 74.3 returned to Subic Bay on 11 April. Some rather early in the day but some, which had continued with exercises arrived later in the day. (1)

Media links


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


U.S. Destroyers

Friedman, Norman


United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore

Sources

  1. War Diary COMDESRON 21 for April 1945

Return to the Allied Warships section



As an Amazon Associate uboat.net earns a commission from qualifying purchases.