Allied Warships

USS Buchanan (i) (DD 131)

Destroyer of the Wickes class

NavyThe US Navy
PennantDD 131 
Built byBath Iron Works (Bath, Maine, U.S.A.) 
Laid down29 Jun 1918 
Launched2 Jan 1919 
Commissioned20 Jan 1919 
End service9 Sep 1940 

Decommissioned on 7 June 1922
Recommissioned on 10 April 1930
Decommissioned on 9 April 1937
Recommissioned on 30 September 1939 and transferred to the Royal Navy on 9 September 1940.

Career notesto Britain as HMS Campbeltown (I 42)

Commands listed for USS Buchanan (i) (DD 131)

Please note that we're still working on this section.

1Lt. Howard Hartwell James Benson, USN20 Jan 1919Feb 1920

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Media links

Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.

U.S. Destroyers

Friedman, Norman

United States Destroyer Operations In World War II.

Roscoe, Theodore

Return to the Allied Warships section