Allied Warships

HMS Roxborough ( I 07)

Destroyer of the Town class

NavyThe Royal Navy
TypeDestroyer
ClassTown 
Pennant I 07 
Built byFore River Shipbuilding Co. (Quincy, Massachusetts, U.S.A.) 
Ordered 
Laid down7 Aug 1918 
Launched14 Dec 1918 
Commissioned23 Sep 1940 
End service1 Aug 1944 
History

Commissioned as HMS Roxborough 23 September 1940, the destroyer crossed the Atlantic to join the Western Approaches Command, guarding convoys during the dangerous last leg of their voyages into British ports. In March 1942, Roxborough took up western Atlantic escort duty out of Halifax, Nova Scotia. Returning to the Tyne 10 January 1944, Roxborough lay in reserve there until transferred to Russia 1 August 1944. She was returned to Great Britain 7 February. She was scrapped in 1952.

 
Former nameUSS Foote (DD 169)
Career notesto Soviet Union as USSR Doblestnyj

Commands listed for HMS Roxborough ( I 07)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Vere Alison Wight-Boycott, RN23 Sep 1940May 1942
2Lt.Cdr. Alfred Christopher Price, RNMay 194215 Jan 1943 (+)
3T/Lt. Gerald Maurice Greenwood, RCNVR15 Jan 194320 Jan 1943
4Lt. Michael Charles Morris, RNJan 1943Sep 1943
5Lt. Francis Louis Boyer, RNSep 194327 Dec 1943
6Cdr. Edgar George Skinner, DSC, RD, RCNR27 Dec 1943Jan 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Roxborough include:


23 Apr 1941
HrMs O 10 (Lt. J.H. Geijs, RNN) participated in A/S exercises off Lough Foyle together with HMS Keppel (Cdr. A.M. Sheffield, RN), HMS Douglas (Cdr. W.E. Banks, DSC, RN), HMS Roxborough (Lt. V.A. Wight-Boycott, OBE, RN), HMS Gladiolus (Lt.Cdr. H.M.C. Sanders, DSC, RNR), HMS Veronica (Lt.Cdr. (retired) D.F. White, RNR), HMS St. Elstan (T/Lt. G. Butcher, RNVR) and HMS Vizalma (T/Lt. M.M. Firth, RNVR). (1)

9 May 1941
HrMs O 10 (Lt. J.H. Geijs, RNN) participated in A/S exercises off Lough Foyle together with HMS Roxborough (Lt. V.A. Wight-Boycott, OBE, RN), HMS St. Elstan (T/Lt. G. Butcher, RNVR) and HMS St. Zeno (T/Lt. J.K. Craig, RNVR). (1)

1 Jul 1941
HMS H 34 (Lt. H. Winter, RN) conducted A/S exercises off Lough Foyle with HMS Boadicea (A/Cdr. E.C.L. Turner, RN), HMS Beagle (Cdr. R.T. White, DSO and Bar, RN), HMS Roxborough (Lt. V.A. Wight-Boycott, OBE, RN), HMS Orchis (T/Lt. H. Vernon, RNR) and aircraft. (2)

15 Jan 1943
The Commanding Officer of HMS Roxborough, Lt.Cdr. Alfred Christopher Price, RN dies when a huge wave crushed the ships bridge. 2 other crewmembers were also killed in this incident.

Media links


British destroyers & frigates

Norman Friedman


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.

Sources

  1. File 2.12.03.6376 (Dutch Archives, The Hague, Netherlands)
  2. ADM 173/16762

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section