Allied Warships

HMS Caprice (R 01)

Destroyer of the Ca class

NavyThe Royal Navy
TypeDestroyer
ClassCa 
PennantR 01 
Built byYarrow Shipbuilders Ltd. (Scotstoun, Scotland) 
Ordered16 Feb 1942 
Laid down28 Sep 1942 
Launched16 Sep 1943 
Commissioned5 Apr 1944 
End service 
History

Scrapped at Queensborough starting November 1979.  

Former nameHMS Swallow

Commands listed for HMS Caprice (R 01)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Gordon Wylie McKendrick, RN4 Mar 1944mid 1946

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Caprice include:


1 May 1944
HMS Otway (Lt. M.B. St. John, DSC, RN) conducted exercises in the Clyde area with HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN) and HMS Jan van Gelder (Lt. P.D. O'Driscoll, RNR). These included night exercises. (1)

20 May 1944
HMS Una (Lt. C.A.J. Nicholl, RN) conducted A/S exercises off Tobermory with HMS Loch Killin (Lt.Cdr. S. Darling, RANVR) and HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN). (2)

21 May 1944
HMS Una (Lt. C.A.J. Nicholl, RN) conducted A/S exercises off Tobermory with HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN). (2)

22 May 1944
HMS Una (Lt. C.A.J. Nicholl, RN) conducted A/S exercises off Tobermory with HMS Capel (Lt. B.G. Heslop, DSC, RN), HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN) and HMCS Orangeville (Lt. F.R. Pike, RCNVR). (2)

24 May 1944
HMS Una (Lt. C.A.J. Nicholl, RN) conducted A/S exercises off Tobermory with HMS Stork (Cdr.(Retd.) G.W.E. Castens, DSO, RN) and HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN). (2)

25 May 1944
HMS Una (Lt. C.A.J. Nicholl, RN) conducted A/S exercises off Tobermory with HMS Stork (Cdr.(Retd.) G.W.E. Castens, DSO, RN), HMS Caprice (Lt.Cdr. G.W. McKendrick, RN) and HMS Loch Killin (Lt.Cdr. S. Darling, RANVR). (2)

10 Jan 1959
Recommissioned after lengthy refit and modernisation at Yarrow's yard. Left the UK in March for deployment to the Far East Station. Commanding Officer was Commander H.J. Startin. (3)

Media links


British destroyers & frigates

Norman Friedman


Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.

Sources

  1. ADM 173/18522
  2. ADM 173/19192
  3. Personal communication

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section