Allied Warships

HMS Westminster (L 40)

Destroyer of the Admiralty V & W class

NavyThe Royal Navy
ClassAdmiralty V & W 
PennantL 40 
ModFast escort 
Built byScotts Shipbuilding & Engineering Co. (Greenock, Scotland) 
Ordered9 Dec 1916 
Laid downApr 1917 
Launched24 Feb 1918 
Commissioned18 Apr 1918 
End service 

Reconstruction to Fast Escort at Devonpost Dockyard was completed on 8 January 1940. Pennant was D 45 changed to L 40 upon completion of this reconstruction.

HMS Westminster is not listed as active unit in the July 1945 Navy List

Sold to be broken up for scrap on 4 March 1947.


Commands listed for HMS Westminster (L 40)

Please note that we're still working on this section.

1Lt.Cdr. Aymé Arthur Carrington Ouvry, RN20 Dec 193910 Aug 1942
2Lt. Gordon Thomas Seccombe Gray, DSC, RN28 Jan 1941Feb 1941 ?

3Lt.Cdr. Harold Godfrey Bowerman, DSC, RN10 Aug 194217 Jan 1945
4Lt. John Edwin Dyer, DSC, RN17 Jan 1945mid 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Westminster include:

21 Jan 1940
HMS H 31 (Lt. P.R. Ward, RN) conducted A/S exercises off Portland with HMS Westminster (Lt.Cdr. A.A.C. Ouvry, RN). (1)

Media links

British destroyers & frigates

Norman Friedman

Destroyers of World War Two

Whitley, M. J.


  1. ADM 173/16274

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.

Return to the Allied Warships section