Allied Warships

HMS Coventry City (FY 267)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 267 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched25 May 1937 
CommissionedJan 1940 
End service 
History

Completed in August 1937.
Taken over by the Admiralty on 29 September 1939.
Displacement: 546 tons.
Armament: 1 4" gun.

Served off the US East coast as of March 1942, along with her crew to help with the recently established convoy system that was being adapted by the Americans. She was returned to RN control in October 1942.

In December 1942, she was in South African waters to combat the growing U-boat activity in that area.

From 15 unil 27 August 1943 Coventry City was docked in the Selborne dry dock at Simonstown, South Africa.

Coventry City remained in South African coastal waters until the end of hostilities. In 1945 Coventry City returned to UK where she was returned to her owner in August and reconverted for commercial use.

In May 1950, Coventry City was converted to an oil burner.

She was scrapped at Inverkeithing in June 1964.

 

Commands listed for HMS Coventry City (FY 267)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Thomas Tod Euman, RN19 Jan 194021 Feb 1940
2Lt.Cdr. (retired) Thomas Bovius Ralph Woodrooffe, RN21 Feb 1940Jun 1940
3T/Lt. Thomas Arthur Rennie Muir, RNR7 Jun 1940Jan 1941
4T/Lt. George Smith Hunter, RNRJan 194124 Nov 1941
5T/Lt. John Coade Grose, RNR24 Nov 1941Aug 1943
6T/Lt. John Wells, RNVRAug 1943Jun 1944
7T/Lt. Willie Morris, RNVRJun 1944Apr 1945
8T/Lt. Kenneth Stephen Hook, RNVRApr 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section