Allied Warships

HMS Kingston Agate (FY 212)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 212 
Built byCook, Welton & Gemmill (Beverley, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched18 Nov 1937 
CommissionedNov 1939 
End service 
History

Completed on 23 December 1937.
Taken over by the Admiralty on 18 September 1939.
Displacement: 464 tons.
Armament: 1 4" gun.

Returned to her owner in January 1946.
Scrapped at Burght, Belgium on 3 October 1963.

 

Commands listed for HMS Kingston Agate (FY 212)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Skr. James Porter, RNR25 Nov 1939Oct 1940
2T/Lt. James Boulton Elmsley, RCNVROct 194020 Jun 1941
3Lt. Henry Owen L’Estrange, RNR20 Jun 1941Feb 1943
4Lt. John Simms, RNRFeb 1943early 1944
5T/Lt. Robert John Langley, RANVRearly 1944late 1944
6T/Lt. Edward Alfred Norris, RNVRlate 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Kingston Agate include:


11 Aug 1941
HrMs O 10 (Lt. J.H. Geijs, RNN) participated in A/S exercises off Tobermory together with HMS Monkshood (Lt.Cdr. J.E.R. Wilford, RNR), FFS Lobelia, HMS Stonecrop (A/Lt.Cdr. J.V. Brock, RCNVR) and HMS Kingston Agate (Lt. H.O. L’Estrange, RNR). (1)

Sources

  1. File 2.12.03.6377 (Dutch Archives, The Hague, Netherlands)

Return to the Allied Warships section