Allied Warships

HMS Lincolnshire (FY 222)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 222 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched12 Nov 1935 
CommissionedMay 1940 
End service 
History

Completed in January 1936.
Taken over by the Admiralty on 19 September 1939.
Displacement: 432 tons.
Armament: 1 4" gun.

Returned to her owner in September 1945.
Renamed Lord Wavell in 1946.
Renamed Loch Inver in 1946.
Ranamed Maxin in 1948.
Renamed Rossallian in 1948.
Scrapped at Ghent, Belgum on 18 June 1957.

 

Commands listed for HMS Lincolnshire (FY 222)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. William Keith Buckley, RNVRMay 19401 Oct 1941
2Skr. Samuel Leonard Larner, RNR1 Oct 194121 Jun 1944
3Skr. Ernest Thomas Sanders, RNR21 Jun 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Lincolnshire include:


29 Mar 1941
HMS H 31 (Lt. R.D. Whiteway-Wilkinson DSC, RN) departed Plymouth for her 8th war patrol. She was ordered to patrol in the Bay of Biscay. She sailed at 0630 hours together with HMS H 34 (Lt. C.P. Norman, RN). They were escorted until 1135 hours by HMS Lincolnshire (Lt.Cdr. W.K. Buckley, RNVR). (1)

Sources

  1. ADM 199/1828

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section