Allied Warships

HMS Loch Melfort (FY 151)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 151 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched22 Oct 1934 
CommissionedOct 1939 
End service 
History

Completed in November 1934.
Taken over by the Admiralty in August 1939.
Displacement: 440 tons.

Sold in February 1946.
Renamed St. Amandus in 1946.
Wrecked off the Skraaven lighthouse, Vestfjord, Norway on 25 December 1947.

 

Commands listed for HMS Loch Melfort (FY 151)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Cdr. (retired) Maurice Arthur Brind, RN9 Oct 19391 Apr 1940
2Lt.Cdr. Francis Mervyn Wynter Harris, RNR13 Apr 1940May 1940
3T/Lt. Frederick Graham-Brown, RNRMay 1940mid 1941
4T/Lt. William Fleming McAusland, RNVRmid 1941late 1942
5Lt. Jack Carlton Pope, RNRlate 1942late 1942
6T/Lt. Ernest Lockett Cole, RNVRlate 19421 Feb 1943
7T/Lt. Frank Bloor, RNVR1 Feb 1943May 1944
8Lt. Charles Russell Dunlop, RNVRMay 19441 Jul 1944
9T/Lt. Herbert George Gabriel, RNVR1 Jul 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section