Allied Warships

HMS Lord Lloyd (FY 157)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 157 
Built byCochrane & Sons Shipbuilders Ltd. (Selby, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched10 Jul 1933 
CommissionedOct 1939 
End service 
History

Completed in September 1933.
Taken over by the Admiralty in August 1939.
Displacement: 396 tons.

Returned to her owner in September 1945.
Scrapped at Troon in 1964.

 

Commands listed for HMS Lord Lloyd (FY 157)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. Frederick John Gwynn Jones, RNR29 Oct 193917 Apr 1940
2Lt. Frederick Harold Thornton, RNR17 Apr 1940late 1940
3T/Lt. Maurice William Bond, RNVRlate 194028 Mar 1944
4T/A/Lt.Cdr. A Flaaten, RNR28 Mar 1944Early 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.

Notable events involving Lord Lloyd include:


28 Nov 1941
HMS Trident (Cdr. G.M. Sladen, DSC, RN) ended her 23th war patrol at Lerwick. She departed for Blyth later the same day. She made (part) of the passage together with the Free French submarine FFS Minerve. They were escorted by HMS Lord Lloyd (T/Lt. M.W. Bond, RNVR).

22 Nov 1944
HMS Taciturn (Lt.Cdr. E.T. Stanley, DSO, DSC, RN) departed from Scapa Flow for Holy Loch. She is escorted by HMS Lord Lloyd (T/A/Lt.Cdr. A. Flaaten, RNR). (1)

Sources

  1. ADM 173/18917

ADM numbers indicate documents at the British National Archives at Kew, London.


Return to the Allied Warships section