Allied Warships

HMS Scottish (FY 245)

ASW Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeASW Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 245 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched14 Apr 1937 
CommissionedJan 1940 
End service 
History

Completed in May 1937.
Taken over by the Admiralty in October 1939.
Displacement: 558 tons.
Armament: 1 4" gun.

Served as an Armed Boarding Vessel (ABV) from December 1940 onwards.
Returned to her owner in March 1945.
Renamed Kingston Pearl in 1945.
Renamed Daystar in 1958.
Scrapped at Glasson Dock in 1964.

 

Commands listed for HMS Scottish (FY 245)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt.Cdr. (retired) Arthur Norman Harding, RN1 Jan 19405 Feb 1940
2Lt.Cdr. John Jackson, RNR5 Feb 1940Aug 1940
3T/Lt. Magnus Spence Work, RNRAug 19406 Nov 1940
4Lt.Cdr. (retired) Albert Ayre, RNR6 Nov 1940Dec 1940
5Cdr. (retired) Samuel Arthur Brooks, OBE, RNDec 1940Sep 1941
6A/Cdr. (retired) Lawrence Henry Phillips, RNSep 1941Early 1943
7Lt. Charles Nannestad, RNearly 194317 Mar 1943
8T/Lt. Ralph Graham Gould, RNVR17 Mar 1943May 1944
9A/Lt.Cdr. John Hollis Linggard, RNVRMay 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section