Allied Warships

HMS Snakefly (FY 575)

MS Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeMS Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 575 
Built bySmiths Dock Co., Ltd. (South Bank-on-Tees, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched16 Jan 1930 
CommissionedAug 1939 
End service 
History

Completed in February 1930.
Taken over by the Admiralty in August 1939.
Displacement: 310 tons.

Briefly named HMT Fame but renamed HMT Snakefly in October 1939.
Returned to her owner in October 1945. Renamed Loch Ossian in 1946.
Scrapped at Boom, Belgium on 1 December 1959.

 
Former nameHMS Fame

Commands listed for HMS Snakefly (FY 575)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Osmond Henry Pulman, RNR29 Aug 193921 Aug 1941
2Eric Fagan, RNR21 Aug 1941Dec 1942
3T/Lt. Norman Brooks, RNVRDec 1942early 1944
4T/Lt. Percy Charles Grant, RNVRearly 1944late 1944

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section