Allied Warships

HMS Grampian (FY 546)

MS Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeMS Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 546 
Built byCook, Welton & Gemmill (Beverley, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched24 Sep 1930 
CommissionedAug 1939 
End service 
History

Completed on 28 October 1930.
Taken over by the Admiralty in August 1939.
Displacement: 409 tons.
Armament: 1 12pdr AA gun.

Returned to her owner in March 1946.
Renamed Cape Pembroke in 1946.
Renamed Frobisher in 1947.
Scrapped at Ghent, Belgium 26 October 1957.

 

Commands listed for HMS Grampian (FY 546)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Lt. Albert Longmuir, RNR28 Aug 193916 Oct 1940
2Lt.Cdr. (retired) Edward Angerstein Burton, RN16 Oct 1940early 1942
3T/Lt. George Clifford Gates, RNVRearly 1942mid 1942

4T/Lt. Walter Haliburton Gibbs, RNVR8 Aug 19421 Jun 1945
5T/A/Lt.Cdr. Eric Lowrie Sutherland Duncan, RNVR1 Jun 1945mid 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section