Allied Warships

HMS King Emperor (FY 730)

MS Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeMS Trawler
Class[No specific class] 
PennantFY 730 
Built byDundee Shipbuilding Co. (Dundee, Scotland) 
Ordered 
Laid down 
Launched 
CommissionedFeb 1940 
End service 
History

Completed in December 1914.
Taken over by the Admiralty in February 1940.
Displacement: 246 tons.

Became a fuel carrier in November 1943.

 

Commands listed for HMS King Emperor (FY 730)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1T/Skr. William James Isaac Beamish, RNR12 Aug 19401 Jan 1941
2T/S.Lt. George Verdon Gare, RNVR1 Jan 1941mid 1942

3T/Lt. William Thomas Fitzgerald, RNVR29 Aug 1942mid 1943
4T/Lt. William Rew Milln, RNVRmid 194313 Dec 1943
5Skr. Charles Ernest Bell, RNR13 Dec 1943mid 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section