Allied Warships

HMS Rugby (4.162)

MS Trawler

NavyThe Royal Navy
TypeMS Trawler
Class[No specific class] 
Pennant4.162 
Built byCook, Welton & Gemmill (Beverley, U.K.) 
Ordered 
Laid down 
Launched14 Jun 1900 
CommissionedMar 1942 
End service 
History

Completed on 18 July 1900.
Taken over by the Admiralty in March 1942.
Displacement: 205 tons.
Armament: 1 12pdr AA gun.

Became a fuel carrier in December 1943.

 

Commands listed for HMS Rugby (4.162)

Please note that we're still working on this section.

CommanderFromTo
1Skr. Abraham Goodings, RNR5 Sep 1940late 1940
2T/Skr. William James Wood, RNRlate 19407 Aug 1941
3T/Skr. Edward Frederick Dettman, DSC, RNR7 Aug 1941late 1941
4S Blowers, RNRlate 1941Feb 1942
5T/Skr. George Abram, RNRFeb 194223 Apr 1942
6T/Skr. Albert Harry Coleman, RNR23 Apr 1942Jul 1942
7J Goffin, RNRJul 194218 Oct 1943
8T/Skr. William Whyte, RNR18 Oct 1943late 1945

You can help improve our commands section
Click here to Submit events/comments/updates for this vessel.
Please use this if you spot mistakes or want to improve this ships page.


Return to the Allied Warships section