Ships hit during WWI

Search results

Below are the results from your search: (country "nw")

DateU-boat Commander Name of shipType of shipTonsNat.
 
23 Jan 1918 UC 71Ernst Steindorff AalesundSteamer414nw
14 Dec 1916 U 84Walter Roehr Aamot (p.)Steamer1,362nw
27 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner AastaSteamer1,146nw
23 Apr 1917 U 52Hans Walther AcadiaSailing vessel1,556nw
29 Sep 1915 U 16Leo Hillebrand ActieSailing vessel562nw
3 Oct 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow AdaSteamer1,111nw
7 Mar 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns Adalandssteamer1,577nw
13 Mar 1918 UB 34Hellmuth von Ruckteschell Adinesteamer2,235nw
9 Dec 1917 U 64Robert Moraht AdourSteamer1,940nw
10 Dec 1916 U 24Walter Remy AgderSteamer305nw
27 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt AgendaSailing vessel226nw
22 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger AjaxSteamer1,468nw
1 Sep 1917 U 19Johannes Spieß AkaroaSailing vessel1,348nw
11 Feb 1916 UC 1Egon von Werner  AlabamaSteamer891nw
8 Sep 1917 UB 34Hellmuth von Ruckteschell AladdinSteamer753nw
5 Jun 1917 U 28Georg Schmidt Alaskafishing vessel90nw
14 Aug 1915 U 25Otto Wünsche AlbisSteamer1,381nw
31 Jul 1917 U 54Kurt Heeseler AlcidesSailing vessel2,704nw
10 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach  AlgolSteamer988nw
21 Feb 1917 UB 40Hans Howaldt AliceSteamer709nw
22 Oct 1916 UB 39Werner Fürbringer AlixSteamer1,584nw
31 Jul 1918 U 98Rudolf Andler AlkorSailing vessel269nw
18 Oct 1917 UC 64Erich Hecht AltairSteamer1,674nw
2 May 1915 U 41Klaus Hansen  AmericaSteamer3,706nw
6 Dec 1916 UB 39Heinrich Küstner AmicitiaSteamer1,111nw
29 Jul 1917 U 96Heinrich Jeß AnitraSailing vessel593nw
19 Jan 1917 UC 16Egon von Werner AnnaSteamer1,237nw
24 Oct 1916 UB 29Herbert Pustkuchen Anna GurineSteamer1,147nw
28 Apr 1917 U 70Otto Wünsche Anne MarieSailing vessel441nw
19 Dec 1916 UB 34Theodor Schultz AnsgarSailing vessel926nw
21 Jul 1915 U 6Reinhold Lepsius Anvers (p.)Steamer862nw
18 Jun 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière AquilaSteamer2,191nw
14 Mar 1917 U 53Hans Rose AquilaSailing vessel1,092nw
5 Aug 1916 U 78Otto Dröscher ArandaSteamer1,838nw
2 Apr 1916 U 70Otto Wünsche  Arenasteamer1,019nw
28 Jan 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow Argosteamer1,261nw
29 Jun 1918 UC 59Walther Strasser AriadneSailing vessel496nw
20 May 1917 U 19Johannes Spieß Arnfinn JarlSteamer1,097nw
19 Jul 1917 U 87Rudolf Schneider ArtensisSailing vessel1,788nw
30 Jun 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns AsaliaSailing vessel2,348nw
10 Mar 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel AsbjørnSteamer3,459nw
3 Jan 1918 UC 75Johannes Lohs AsborgSteamer2,750nw
8 Jul 1917 U 53Hans Rose AsheimSailing vessel2,147nw
8 Sep 1917 UC 17Ulrich Pilzecker AskeladSteamer2,823nw
29 Apr 1917 U 21Otto Hersing AskepotSailing vessel1,793nw
19 May 1917 UB 20Hermann Glimpf AskildSteamer2,540nw
18 Jan 1917 UB 38Wilhelm Amberger AspSteamer1,759nw
5 May 1917 U 58Kurt Wippern AsraSailing vessel1,975nw
5 Jan 1917 UB 37Paul Günther AstaSteamer573nw
28 May 1917 UC 55Theodor Schultz AstersSailing vessel1,531nw
18 Oct 1916 U 32Kurt Hartwig AtheneSteamer1,847nw
26 Jan 1918 UB 34Hellmuth von Ruckteschell AthosSteamer1,708nw
3 Oct 1918 UB 112Wilhelm Rhein AtlantisSteamer1,171nw
21 Oct 1916 U 78Otto Dröscher Atle Jarl (p.)Steamer1,249nw
22 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach AttikaSteamer2,306nw
30 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz AudSteamer1,102nw
23 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff AugvaldSteamer3,406nw
10 Aug 1915 U 25Otto Wünsche AuraSteamer396nw
18 Mar 1917 UB 36Harald von Keyserlingk Avance (p.)Steamer273nw
1 May 1915 U 39Walter Forstmann BalduinSteamer1,059nw
25 Jul 1917 UC 69Erwin Waßner BaldwinSteamer1,130nw
9 Nov 1916 U 49Richard Hartmann BaltoSteamer3,538nw
12 Jul 1917 UC 55Horst Rühle von Lilienstern BalzacSteamer1,720nw
22 Jul 1916 UB 37Hans Valentiner BamsSailing vessel308nw
14 Oct 1917 UC 48Kurt Ramien BarbroSteamer2,356nw
11 Dec 1917 U 60Franz Grünert BardSteamer709nw
5 Apr 1916 UB 18Otto Steinbrinck BausSteamer1,287nw
30 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ BellSailing vessel3,765nw
23 Mar 1917 U 34Johannes Klasing BellatrixSteamer2,568nw
10 Feb 1917 UB 22Bernhard Putzier BellaxSteamer1,107nw
27 Nov 1916 UB 19Erich Noodt Belle IleSteamer1,884nw
12 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel BellgladeSailing vessel664nw
19 Feb 1915 U 16Klaus Hansen Belridge (d.)Tanker7,020nw
30 Jun 1917 U 155Karl Meusel BenguelaSteamer4,612nw
10 Jan 1917 U 84Walter Roehr BergenhusSteamer3,606nw
18 Apr 1917 UC 76Wilhelm Barten BergensgutSteamer2,029nw
27 Aug 1918 U 117Otto Dröscher BergsdalenSteamer2,555nw
19 Mar 1917 UC 70Werner Fürbringer BergsliSteamer2,133nw
15 Jul 1916 UB 18Otto Steinbrinck BerthaSailing vessel203nw
2 Jan 1917 UB 18Claus Lafrenz Bestiksteamer2,185nw
12 Aug 1917 U 93Helmut Gerlach BestumSteamer3,520nw
13 Oct 1917 UB 58Werner Fürbringer BethelSailing vessel257nw
12 Sep 1915 U 6Reinhold Lepsius BienMotor vessel120nw
15 Dec 1916 UB 17Ulrich Meier Birgit (p.)Steamer316nw
4 Oct 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière BirkSteamer715nw
5 Jul 1917 UB 18Claus Lafrenz BjerkøSteamer1,871nw
11 Dec 1916 U 66Thorwald von Bothmer BjorSteamer1,090nw
14 Mar 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel BlaamandenSteamer954nw
22 Apr 1917 U 33Gustav Sieß BlaatindSteamer1,641nw
22 Feb 1917 U 50Gerhard Berger BlenheimBark1,144nw
23 Mar 1917 UC 45Hubert Aust BlomwaagSteamer695nw
29 Nov 1917 UB 35Karl Stöter BobSteamer678nw
4 Sep 1918 UB 125Werner Vater BogstadSteamer1,589nw
13 Apr 1917 U 30Franz Grünert BoknSteamer336nw
22 Jun 1917 U 19Johannes Spieß BoletteSteamer1,431nw
7 Jan 1917 U 48Berndt Buß BorgholmSteamer1,719nw
19 Dec 1917 UC 64Erich Hecht BorgstenSteamer1,718nw
30 Jun 1917 UB 40Hans Howaldt Borgund ISteamer764nw
30 Dec 1916 U 70Otto Wünsche BorreSteamer741nw
27 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz BorøSteamer819nw
1 Dec 1916 UB 29Erich Platsch BossiSteamer1,462nw
17 Oct 1916 U 76Waldemar Bender BotniaSteamer1,149nw
7 Mar 1918 UB 30Wilhelm Rhein Braatt IiSteamer1,834nw
15 Jan 1917 UC 43Erwin Sebelin BrabantSteamer1,492nw
19 Aug 1915 U 25Otto Wünsche BrasSteamer1,863nw
8 Dec 1916 U 38Max Valentiner BraskSteamer1,464nw
9 Jun 1917 U 72Ernst Krafft  BravoreSteamer1,650nw
11 Jun 1917 UC 41Kurt Bernis BreidSteamer1,062nw
18 Apr 1915 U 38Max Valentiner Brilliant (p.)Steamer1,441nw
4 Oct 1916 U 48Berndt Buß BrinkSteamer1,391nw
7 Jun 1918 U 82Heinrich Middendorff BriskSteamer1,662nw
1 Jan 1917 UC 37Otto Launburg BritannicSteamer2,289nw
30 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner BrittaSteamer2,061nw
19 Mar 1917 UC 36Gustav Buch BrodeSteamer2,363nw
24 Sep 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière BufjordSteamer2,284nw
27 Oct 1916 UC 4Hans Howaldt  BygdoSteamer2,345nw
4 Oct 1917 U 151Waldemar Kophamel BygdønesSteamer2,849nw
21 Feb 1918 UC 49Hans Kükenthal BørSteamer1,149nw
25 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach C. SundtSteamer1,105nw
17 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel CaboSteamer1,254nw
22 Oct 1916 UB 22Bernhard Putzier Caerlochsteamer659nw
26 Nov 1916 UC 16Egon von Werner Caloric (d.)Tanker7,012nw
29 Jun 1915 U 39Walter Forstmann  CambuskennethSailing vessel1,924nw
1 Apr 1917 UB 35Rudolf Gebeschus CamillaSteamer2,273nw
10 Nov 1916 U 49Richard Hartmann Cammasteamer794nw
13 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen CandaceSailing vessel395nw
30 Jul 1917 U 60Karlgeorg Schuster CanisSteamer526nw
10 Aug 1917 U 86Alfred Götze Capella ISteamer3,990nw
2 Sep 1917 UB 49Hans von Mellenthin CaracasAuxiliary motor1,077nw
14 Mar 1918 UB 33Fritz Gregor CarlaSailing vessel1,668nw
25 Apr 1916 U 19Raimund Weisbach CarmanianSailing vessel1,840nw
27 Jan 1918 UB 40Karl Dobberstein  CarolusSteamer1,041nw
31 Jul 1917 U 39Walter Forstmann  CarolvoreSteamer1,659nw
29 Jun 1918 U 107Kurt Slevogt Castor ISailing vessel117nw
14 Jun 1917 U 100Degenhart von Loë  CedarbankSailing vessel2,825nw
13 Jun 1917 U 94Alfred Saalwächter CedericSteamer2,344nw
5 Oct 1916 UB 38Erwin Waßner CedericSteamer1,129nw
2 May 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow CertoSteamer1,629nw
26 Aug 1917 UC 62Max Schmitz ChacmaSailing vessel608nw
8 Oct 1916 U 53Hans Rose Christian KnutsenTanker4,224nw
22 Nov 1916 UB 40Karl Neumann City Of MexicoSteamer1,511nw
16 Jan 1917 UC 18Wilhelm Kiel City Of TampicoSteamer1,513nw
24 Apr 1917 U 70Otto Wünsche Clan GalbraithFishing vessel (sail)2,168nw
4 Jun 1917 UC 55Theodor Schultz ClaraSailing vessel923nw
12 Mar 1917 U 62Ernst Hashagen CollingwoodBark1,042nw
1 Apr 1917 U 54Volkhard von Bothmer Consul Perssonsteamer1,835nw
8 Dec 1917 UB 55Ralph Wenninger CorintoSteamer999nw
19 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader CotticaSailing vessel320nw
10 Dec 1917 U 64Robert Moraht CrathorneSteamer2,619nw
10 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck CredoSteamer728nw
2 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel CubanoSteamer4,352nw
25 Oct 1916 U 56Hermann Lorenz DagSteamer963nw
28 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck DagaliSteamer742nw
17 Feb 1917 U 60Karlgeorg Schuster DalbeattieSteamer1,327nw
11 Feb 1917 UB 38Wilhelm Amberger DalmataSteamer1,773nw
9 Mar 1917 UC 76Wilhelm Barten DanaSteamer753nw
26 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst DaniaSteamer862nw
11 Nov 1916 UC 16Egon von Werner DaphneSteamer1,388nw
14 Jun 1915 U 33Konrad Gansser DavangerSteamer2,256nw
14 Mar 1917 UB 27Hans Georg Lübbe DavangerSteamer5,876nw
25 Jul 1917 UC 49Karl Petri  DeaSailing vessel1,109nw
31 Oct 1916 U 63Otto Schultze DeltoSteamer3,193nw
11 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel DernesSteamer738nw
9 Jun 1917 U 94Alfred Saalwächter DeveronBark1,261nw
26 Jan 1917 U 85Willy Petz DicaxSteamer923nw
5 Apr 1917 UB 39Heinrich Küstner DictoSteamer2,363nw
19 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader DidoSteamer333nw
2 May 1917 U 58Kurt Wippern  DioneSailing vessel785nw
4 Aug 1918 U 157Ortwin Rave DonSailing vessel1,145nw
23 Jan 1917 U 43Hellmuth Jürst DonstadSteamer699nw
20 Feb 1917 UC 38Alfred Klatt DoravoreSteamer2,760nw
20 Oct 1916 UB 22Bernhard Putzier DrafnSteamer774nw
30 Nov 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel DraupnerSteamer1,126nw
1 Sep 1916 UC 1Kurt Ramien Dronning MaudSteamer1,102nw
26 Nov 1917 U 96Heinrich Jeß DrotSteamer2,923nw
5 Jun 1917 U 28Georg Schmidt DuenFishing vessel30nw
21 Feb 1917 U 84Walter Roehr DukatSteamer1,408nw
1 Mar 1917 UC 74Wilhelm Marschall Durban (d.)Sailing vessel765nw
17 Oct 1916 U 43Hellmuth Jürst EdamSteamer2,381nw
30 Dec 1916 U 70Otto Wünsche EddaSteamer1,138nw
30 Apr 1917 UC 70Werner Fürbringer EdenSteamer1,304nw
28 Jun 1917 UC 61Georg Gerth Edith Fische (d.)Steamer1,818nw
2 Mar 1917 U 61Victor Dieckmann Edvard GriegSteamer989nw
22 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen EfeuSailing vessel569nw
7 Jan 1918 U 110Carl Albrecht Kroll EgdaSteamer2,527nw
22 Mar 1917 UC 45Hubert Aust EgenaesSteamer399nw
21 Jun 1918 U 86Helmut Patzig EglantineSailing vessel339nw
31 Oct 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow EidsivaSteamer1,092nw
4 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff EidsvoldSteamer1,570nw
19 Aug 1917 U 87Rudolf Schneider Eika IiSteamer1,268nw
31 Jul 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière EinarTrawler135nw
12 Mar 1917 UC 66Herbert Pustkuchen Einar JarlSteamer1,849nw
28 Jun 1918 UC 59Walther Strasser ElbjorgSailing vessel523nw
8 Jun 1918 UB 64Otto von Schrader ElektraSailing vessel614nw
7 Feb 1918 UC 17Erich Stephan  ElfiSteamer1,120nw
3 Mar 1917 UC 41Kurt Bernis  Elfi (d.)Steamer1,120nw
20 Jun 1917 U 39Walter Forstmann Eli LindoeSteamer1,116nw
17 Jul 1918 UC 70Karl Dobberstein Elin (d.)Auxiliary motor139nw
8 Sep 1916 U 34Claus Rücker Elizabeth IvSteamer7,395nw
5 Dec 1916 U 82Hans Adam EllaSteamer879nw
6 Feb 1917 UC 24Kurt Willich  EllavoreSteamer2,733nw
18 Jul 1917 U 155Karl Meusel EllenSteamer3,877nw
19 Apr 1917 UB 41Günther Krause EllidaSteamer1,124nw
2 Jan 1917 UB 18Claus Lafrenz EllikSteamer603nw
24 Jan 1918 UB 31Thomas Bieber ElsaSteamer3,581nw
28 Sep 1916 U 49Richard Hartmann EmanuelSailing vessel246nw
10 May 1918 UB 107Hans Howaldt Erich LeaSteamer1,630nw
1 Dec 1916 UB 37Paul Günther Erich LindøeSteamer1,097nw
31 Jul 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière ErlingTrawler122nw
25 Oct 1917 U 64Robert Moraht ErvikenSteamer2,134nw
29 Jun 1917 U 88Walther Schwieger EscondidoSteamer1,066nw
16 Jan 1917 U 48Berndt Buß EsperancaSteamer4,428nw
14 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck EthelSteamer1,122nw
22 Apr 1915 U 38Max Valentiner EvaSailing vessel312nw
31 Dec 1916 UB 18Claus Lafrenz EvaSteamer1,081nw
1 Jun 1916 UC 6Otto Ehrentraut Excellenz MehnertSteamer646nw
17 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer ExpeditSteamer680nw
16 Sep 1917 UB 18Ulrich Meier FactoSteamer2,372nw
19 Dec 1916 U 46Alfred Saalwächter FalkSteamer948nw
8 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel FalkSteamer1,379nw
29 Oct 1916 UB 22Bernhard Putzier FalkefjellSteamer1,131nw
12 Aug 1917 U 55Wilhelm Werner FalklandSteamer4,877nw
20 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger Falls of AftonSailing vessel1,965nw
3 Jan 1917 UC 37Otto Launburg FamaSteamer2,417nw
30 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst FancySteamer1,612nw
6 Aug 1917 UC 63Karsten von Heydebreck FaneSteamer1,119nw
9 Feb 1918 UC 69Erwin Waßner FantoftSteamer1,034nw
31 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner FarmandSteamer1,387nw
21 Oct 1916 UB 29Herbert Pustkuchen Fart 3Steamer230nw
20 Jun 1917 U 19Johannes Spieß FidoSailing vessel1,459nw
3 Jul 1915 U 39Walter Forstmann Fiery CrossSailing vessel1,448nw
23 Jul 1915 U 36Ernst Graeff FimreiteSteamer3,819nw
19 Nov 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow FinnSteamer3,806nw
8 Jul 1917 U 58Karl Scherb FiorellaSailing vessel1,168nw
7 Apr 1917 U 46Leo Hillebrand FiskaaSailing vessel1,700nw
14 Apr 1917 U 30Franz Grünert FjeldliSteamer954nw
1 Apr 1917 U 54Volkhard von Bothmer FjellandSteamer387nw
29 Sep 1915 U 16Leo Hillebrand FloraSailing vessel184nw
6 Jul 1917 U 52Hans Walther FloraPassenger steamer818nw
31 Dec 1916 UB 18Claus Lafrenz FloraSteamer1,033nw
30 Sep 1915 U 16Leo Hillebrand FloridaBarge558nw
9 Nov 1916 U 49Richard Hartmann FordalenSteamer2,835nw
19 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen ForsokTrawler31nw
11 Sep 1916 UB 39Werner Fürbringer Fredavoresteamer1,577nw
13 Aug 1916 UB 37Hans Valentiner FremadSailing vessel104nw
9 Apr 1917 U 59Wilhelm von Fircks  Fremad ISailing vessel1,554nw
29 May 1917 U 28Georg Schmidt Fridtjof Nansensteamer2,190nw
5 Jan 1916 UC 10Alfred Nitzsche Fridtjof NansenSteamer3,275nw
25 Aug 1917 UB 54Egon von Werner FriggaSteamer1,046nw
20 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer FriskSteamer1,038nw
23 Jul 1917 UC 69Erwin Waßner FrithjofSteamer1,389nw
9 Nov 1917 UB 75Franz Walther Frithjof EideSteamer1,207nw
21 Oct 1916 UB 21Ernst Hashagen Fritzöe (p.)Steamer641nw
29 Apr 1918 UC 17Erich Stephan FrognerSteamer1,476nw
28 Jan 1917 U 43Hellmuth Jürst FultonSteamer1,034nw
21 Oct 1916 UB 18Otto Steinbrinck FulvioSteamer309nw
10 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck FuruSteamer2,029nw
7 Nov 1916 UC 17Ralph Wenninger FurulundSteamer1,817nw
25 Jul 1915 U 6Reinhold Lepsius G. P. HarbitzSailing vessel673nw
19 Jan 1917 U 59Wilhelm von Fircks GaeaSteamer1,002nw
13 Apr 1917 U 30Franz Grünert GamaSteamer107nw
25 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach GarantSteamer735nw
25 Aug 1917 UC 65Max Viebeg GarmSteamer725nw
10 May 1917 U 62Ernst Hashagen GazelleSailing vessel288nw
7 Aug 1915 U 24Rudolf Schneider GeirangerSteamer1,081nw
21 Apr 1917 UC 55Karl Neureuther GerdaSteamer979nw
4 Nov 1917 UB 35Karl Stöter GimleSteamer1,130nw
13 Mar 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel GirdaSteamer1,824nw
22 Apr 1917 U 21Otto Hersing Giskösteamer1,643nw
12 Sep 1917 U 64Robert Moraht GislaSteamer2,118nw
1 Oct 1918 UB 112Wilhelm Rhein GjertrudSteamer593nw
16 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms  GlendoonSailing vessel1,918nw
25 Apr 1917 U 81Raimund Weisbach GleneskSailing vessel1,369nw
13 Apr 1917 U 30Franz Grünert GlenloraBark805nw
4 Sep 1915 U 33Konrad Gansser GlimtSailing vessel955nw
7 Jun 1915 U 25Otto Wünsche GlittertindSteamer717nw
25 May 1917 UC 33Martin Schelle GlygSteamer358nw
22 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis GodøSteamer870nw
3 Sep 1916 UB 29Herbert Pustkuchen GotthardSteamer1,636nw
15 Jan 1917 UC 43Erwin Sebelin Graafjeld728nw
23 May 1917 UC 40Gustav Deuerlich GranSteamer1,153nw
9 Mar 1918 UB 80Max Viebeg GraneSteamer1,122nw
9 Jun 1917 U 64Robert Moraht GratangenSteamer2,484nw
24 Mar 1917 UC 77Reinhard von Rabenau GrenmarSteamer1,438nw
27 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner GribSteamer1,474nw
22 Aug 1917 UC 47Paul Hundius GroSteamer2,667nw
15 May 1917 U 46Leo Hillebrand GrosholmSteamer1,847nw
21 Oct 1916 UB 21Ernst Hashagen Grönhaugsteamer667nw
16 Mar 1917 UC 50Rudolf Seuffer GudbrandSteamer1,860nw
24 May 1917 UB 38Wilhelm Amberger GudrunSailing vessel1,472nw
19 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader GuldaasSailing vessel636nw
22 Oct 1916 UB 22Bernhard Putzier GunnSailing vessel483nw
1 Mar 1917 U 66Thorwald von Bothmer GurreSteamer1,733nw
6 May 1917 UC 69Erwin Waßner GurthSteamer1,340nw
29 Jul 1917 UC 69Erwin Waßner GyldenprisSteamer2,667nw
7 Sep 1917 UB 35Karl Stöter Haakon ViiSteamer2,175nw
29 Sep 1916 U 49Richard Hartmann Haarfagre (p.)Steamer566nw
30 Sep 1916 U 46Leo Hillebrand HafniaSteamer962nw
2 Jun 1917 U 155Karl Meusel Hafursfjordsteamer1,669nw
3 Aug 1917 U 39Walter Forstmann HalldorSteamer2,919nw
31 Mar 1916 U 44Paul Wagenführ Hans GudeSteamer1,110nw
7 Feb 1917 UC 39Otto Ehrentraut Hans KinckSteamer2,667nw
20 Jul 1917 U 155Karl Meusel HanseatSteamer3,358nw
7 Jan 1917 UB 37Paul Günther HansiSteamer1,142nw
30 Nov 1916 UB 39Heinrich Küstner HaraldSteamer1,083nw
24 Apr 1917 UC 79Erich Haecker Harald Haarfager (p.)Steamer475nw
25 Jul 1915 U 6Reinhold Lepsius HarboeSailing vessel388nw
29 Nov 1917 UB 35Karl Stöter HaugastølSteamer2,118nw
5 Jul 1917 UB 32Max Viebeg HavbrisSteamer677nw
6 Feb 1917 UC 24Kurt Willich HavgardSteamer1,279nw
2 Apr 1917 U 54Volkhard von Bothmer HavlystSteamer532nw
2 Mar 1918 UB 65Martin Schelle HavnaSteamer1,150nw
21 Aug 1918 UC 59Walther Strasser HeclaBarge860nw
23 May 1917 U 88Walther Schwieger HectorSteamer1,146nw
18 Apr 1917 UC 71Hans Valentiner Heimsteamer1,669nw
28 Jan 1917 UC 26Matthias Graf von Schmettow Heimland ISteamer505nw
30 Sep 1916 U 46Leo Hillebrand HeklaSteamer950nw
31 Jan 1917 U 53Hans Rose HeklaSteamer524nw
26 Apr 1917 U 43Hellmuth Jürst HektoriaSteamer5,002nw
3 Jan 1917 UB 39Heinrich Küstner  HelgøySteamer1,806nw
24 Jun 1917 UC 69Erwin Waßner HelmaSteamer1,131nw
9 Sep 1918 U 80Karl Koopmann HelvetiaSailing vessel673nw
3 Jul 1917 UC 72Ernst Voigt HenrikSteamer3,928nw
10 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff Henrik LundSteamer4,226nw
3 Mar 1917 U 80Alfred von Glasenapp HermesSailing vessel785nw
18 Dec 1916 U 71Hugo Schmidt HerøSteamer1,106nw
28 Jul 1917 UC 69Erwin Waßner HildurSteamer961nw
28 May 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Hiramsteamer598nw
7 Sep 1916 U 72Ernst Krafft HisoSteamer1,562nw
2 Dec 1916 UB 29Erich Platsch HitterøySteamer1,985nw
15 Oct 1917 UC 48Kurt Ramien HovdeSteamer1,196nw
13 May 1917 UC 17Ralph Wenninger HudsonSailing vessel817nw
22 Mar 1917 UC 36Gustav Buch HuginSteamer1,395nw
4 Aug 1918 UB 88Reinhard von Rabenau HundvaagøSteamer1,901nw
27 Dec 1916 U 79Heinrich Jeß Idasteamer1,300nw
8 Feb 1917 UC 39Otto Ehrentraut IdaSteamer1,172nw
19 Dec 1917 U 60Franz Grünert Ingrid IiSteamer1,145nw
10 Dec 1915 UC 7Georg Haag IngstadSteamer780nw
3 Apr 1916 UC 10Alfred Nitzsche InoSteamer702nw
11 Aug 1916 U 66Thorwald von Bothmer InverdruieSailing vessel613nw
24 Aug 1916 U 38Max Valentiner IsdalenSteamer2,275nw
1 Nov 1916 U 56Hermann Lorenz IvanhoeSteamer1,136nw
1 May 1917 UC 65Otto Steinbrinck IvrigSailing vessel1,197nw
26 May 1918 U 98Rudolf Andler JanvoldSteamer1,366nw
30 Apr 1917 U 61Victor Dieckmann JarsteinSailing vessel198nw
1 Feb 1917 UC 32Herbert Breyer JervSteamer1,112nw
16 Nov 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow Joachim Brinch LundSteamer1,603nw
26 Nov 1917 U 151Waldemar Kophamel Johan MjeldeSteamer2,049nw
7 Jun 1917 U 88Walther Schwieger John BakkeSteamer1,611nw
22 Sep 1917 UB 50Franz Becker John KnudsenSteamer1,670nw
26 Apr 1917 UC 47Paul Hundius John LockettSailing vessel842nw
2 Aug 1916 UB 16Paul Hundius John WilsonSteamer798nw
20 Jan 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Jotunfjell (d.)Steamer2,492nw
4 Jun 1917 U 43Waldemar Bender JunoSailing vessel1,169nw
18 Feb 1917 U 84Walter Roehr JunoSteamer2,416nw
22 Jul 1916 UB 37Hans Valentiner JunoSailing vessel355nw
23 Mar 1916 UB 18Otto Steinbrinck KannikSteamer2,397nw
6 May 1917 UC 77Reinhard von Rabenau KaparikaSteamer1,232nw
13 Dec 1917 UC 53Kurt Albrecht KarenSteamer1,689nw
29 May 1917 U 28Georg Schmidt KarnaSailing vessel210nw
13 Dec 1916 U 38Max Valentiner Kaupangersteamer3,354nw
26 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt KentigernSailing vessel796nw
26 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst Knut HildeSteamer1,632nw
29 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst Knut JarlSteamer1,070nw
29 May 1917 U 28Georg Schmidt KodanSailing vessel217nw
12 Apr 1917 U 30Franz Grünert KolaastindSteamer2,368nw
11 Jul 1918 UB 103Paul Hundius Kong GuttormSteamer731nw
24 Jun 1917 UC 65Otto Steinbrinck Kong HaakonSteamer2,231nw
19 Mar 1917 UC 36Gustav Buch Kong IngeSteamer867nw
26 Apr 1917 UB 38Wilhelm Amberger Kong Oscar IiSailing vessel842nw
12 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen Kong RaudTrawler60nw
11 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck Kong RingSteamer1,611nw
21 Jul 1918 UB 113Ulrich Pilzecker KongenSailing vessel714nw
6 Apr 1917 UB 35Rudolf Gebeschus KongshaugSteamer380nw
26 Apr 1917 UB 16Kurt Siewert Kongsli (d.)Steamer5,822nw
18 Aug 1917 UB 48Wolfgang Steinbauer KongsliSteamer5,826nw
19 Dec 1916 UB 34Theodor Schultz KornmoSailing vessel591nw
24 Mar 1917 UC 65Otto Steinbrinck KorsnaesSteamer732nw
29 Jun 1915 U 39Walter Forstmann Kotka (d.)Sailing vessel952nw
8 Jun 1917 UB 33Karl Ruprecht Kragerö (p.)Sailing vessel550nw
14 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff  KringsjaaSailing vessel1,750nw
22 Nov 1917 UB 57Otto Steinbrinck KrosfondSteamer1,707nw
21 Jun 1917 U 19Johannes Spieß LaatefosSteamer1,458nw
13 Jul 1917 UC 55Horst Rühle von Lilienstern LaiAuxiliary motor509nw
30 Apr 1915 U 35Waldemar Kophamel LailaSteamer748nw
24 Sep 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg LailaSteamer807nw
12 Oct 1918 UB 126Waldemar von Fischer LailaSteamer1,626nw
25 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach LalySteamer1,880nw
20 Mar 1916 UB 29Herbert Pustkuchen LangeliSteamer1,565nw
27 Apr 1917 U 58Kurt Wippern LangfondSteamer1,097nw
9 Mar 1917 U 53Hans Rose Lars FostenesSteamer2,118nw
1 Jan 1917 U 79Heinrich Jeß LauparSteamer1,407nw
20 Oct 1917 UB 57Otto Steinbrinck LeanderSteamer2,968nw
18 Sep 1918 U 157Ortwin Rave LedaalSteamer2,257nw
7 May 1917 UC 69Erwin Waßner LeikangerSteamer3,544nw
24 Sep 1917 UC 71Ernst Steindorff LekaSteamer1,845nw
30 Oct 1917 U 93Helmut Gerlach LiffSteamer2,521nw
10 Sep 1916 UB 6Karsten von Heydebreck Lindborgsteamer400nw
17 Mar 1916 U 70Otto Wünsche LindfieldSailing vessel2,230nw
31 Mar 1917 UB 23Hans Ewald Niemer LisbethSteamer1,621nw
1 Mar 1917 U 66Thorwald von Bothmer Livingstone (p.)Steamer1,005nw
26 Jul 1917 UC 69Erwin Waßner LocksleySteamer2,487nw
9 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck LodsenSteamer1,247nw
21 Aug 1918 UC 59Walther Strasser LoekeTrawler319nw
7 Aug 1918 U 62Ernst Hashagen LornaSteamer3,286nw
24 Sep 1917 U 54Kurt Heeseler Louis BossertSailing vessel605nw
19 Jun 1917 U 93Helmut Gerlach LouiseSailing vessel645nw
11 Oct 1918 U 91Alfred von Glasenapp LuksefjellSteamer2,007nw
14 Aug 1917 UC 63Karsten von Heydebreck Luna (d.)Steamer959nw
31 Dec 1916 UC 43Erwin Sebelin Lupus (p.)Steamer539nw
8 Sep 1916 UB 39Werner Fürbringer LyderhornSteamer939nw
4 Nov 1917 UC 63Karsten von Heydebreck LyraSteamer1,141nw
26 Oct 1916 U 30Franz Grünert LyslandSteamer1,745nw
11 Nov 1916 U 50Gerhard Berger LøkkenSteamer1,954nw
6 Jul 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel LøvstakkenSteamer3,105nw
1 Mar 1917 UC 43Erwin Sebelin MabellaSailing vessel1,637nw
21 May 1917 U 48Karl Edeling MaduraSailing vessel1,096nw
18 Aug 1915 U 27Bernd Wegener MagdaSteamer1,063nw
22 Jun 1917 U 79Otto Rohrbeck MaggieSteamer1,118nw
15 Dec 1917 U 104Kurt Bernis MaidagSteamer1,253nw
3 Sep 1917 U 95Athalwin Prinz MajorenSteamer2,747nw
14 Aug 1917 U 71Walter Gude MajorkaSailing vessel1,684nw
1 Oct 1916 UB 38Erwin Waßner MallinSteamer468nw
22 Mar 1917 UC 43Erwin Sebelin MalmangerTanker5,672nw
23 Dec 1917 UC 64Erich Hecht Manicia (d.)Sailing vessel1,868nw
8 Jul 1918 U 156Richard Feldt Manx KingSailing vessel1,729nw
19 Jan 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Marietta Di GiorgioSteamer988nw
6 Apr 1917 U 60Karlgeorg Schuster MarionSailing vessel1,587nw
23 Apr 1917 U 82Hans Adam MaritaSailing vessel1,759nw
5 Jan 1917 UB 39Heinrich Küstner MarklandSteamer1,627nw
12 Mar 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns MarnaSteamer914nw
7 Jul 1918 U 156Richard Feldt MarosaSailing vessel1,987nw
24 Jul 1916 UB 19Walther Gustav Becker MarsSailing vessel106nw
2 May 1916 UB 27Victor Dieckmann MarsBarge581nw
25 Mar 1917 UC 75Johannes Lohs MarshallSteamer1,123nw
24 Jul 1916 UB 23Ernst Voigt MaryBarge560nw
22 Sep 1917 UC 71Ernst Steindorff Matti (d.)Steamer2,139nw
23 May 1918 UC 64Ferdinand Schwartz MefjordSteamer720nw
31 Mar 1916 UC 5Ulrich Mohrbutter MementoSteamer1,076nw
2 May 1916 UB 27Victor Dieckmann MementoSailing vessel654nw
4 Jul 1918 UB 21Bruno Mahn MentorSailing vessel539nw
22 May 1918 U 86Helmut Patzig MeranSailing vessel656nw
7 Dec 1916 UB 29Erich Platsch MeteorSteamer4,217nw
24 Apr 1917 U 61Victor Dieckmann MetropolisSailing vessel1,811nw
29 Jun 1918 U 80Karl Koopmann MidtsjöSailing vessel185nw
16 Jul 1918 U 55Wilhelm Werner MiefieldSailing vessel1,368nw
17 Aug 1915 U 25Otto Wünsche MineralSteamer649nw
22 May 1915 U 23Hans Schultheß  MinervaSteamer3,735nw
10 May 1917 UC 61Georg Gerth MinervaSteamer518nw
30 Apr 1916 UB 27Victor Dieckmann ModSteamer664nw
17 Nov 1917 UC 48Helmut Lorenz ModemiSteamer1,481nw
21 Dec 1916 UC 46Friedrich Moecke ModigSteamer1,704nw
31 Jan 1917 UC 47Paul Hundius ModivaSteamer1,276nw
8 Dec 1916 UC 21Reinhold Saltzwedel ModumSteamer2,937nw
22 Jan 1918 UB 35Karl Stöter MolinaSteamer1,122nw
23 May 1917 UB 41Günther Krause MonarchSteamer1,318nw
29 Mar 1917 UC 69Erwin Waßner Morild ISteamer1,354nw
10 Aug 1915 U 35Waldemar Kophamel MornaSailing vessel1,512nw
23 Jun 1918 UB 73Karl Neureuther Mountain LaurelSailing vessel705nw
25 Jan 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Myrdalsteamer2,631nw
15 Apr 1917 UB 40Hans Howaldt MöhlenprisSteamer638nw
21 Mar 1917 U 59Wilhelm von Fircks NajadeSailing vessel1,752nw
22 May 1917 UC 69Erwin Waßner Nann SmithSteamer2,093nw
24 Jan 1917 U 79Heinrich Jeß Nanna (p.)Steamer1,125nw
4 Oct 1918 UB 112Wilhelm Rhein NannaSteamer1,125nw
2 May 1917 U 44Paul Wagenführ NatunaSailing vessel1,121nw
7 Mar 1917 U 48Berndt Buß  NavarraSteamer1,261nw
10 Dec 1915 UC 3Erwin Waßner NereusSteamer742nw
4 Dec 1916 UB 23Heinz Ziemer NervionSteamer1,921nw
29 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst NesjarSteamer1,609nw
18 Dec 1915 UC 3Erwin Waßner NicoSteamer712nw
27 Apr 1917 UC 29Ernst Rosenow NidelvenSteamer1,262nw
20 Oct 1917 UB 57Otto Steinbrinck NitedalSteamer1,714nw
30 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz NjaalSteamer718nw
31 Mar 1915 U 10Fritz Stuhr NorSailing vessel544nw
14 Dec 1917 UB 65Martin Schelle NorSteamer1,418nw
9 Jul 1915 U 25Otto Wünsche NordaasSteamer1,111nw
12 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Nordcapsteamer332nw
31 Mar 1917 UB 21Franz Walther Norden (p.)Steamer776nw
17 Aug 1918 U 117Otto Dröscher NordhavSailing vessel2,846nw
12 Mar 1918 U 154Hermann Gercke NordkynSteamer3,244nw
19 Jul 1915 U 36Ernst Graeff NordlysetSailing vessel82nw
25 Dec 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière NordpolSteamer2,053nw
11 Jan 1918 U 157Max Valentiner NorefosSteamer1,788nw
26 May 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel NorhaugSteamer1,245nw
20 Dec 1917 UB 54Egon von Werner NorisSteamer583nw
1 Mar 1917 U 58Kurt Wippern NormaSailing vessel850nw
7 Aug 1915 U 25Otto Wünsche NormanSailing vessel1,060nw
20 May 1917 UB 20Hermann Glimpf NormandSteamer2,097nw
22 Feb 1917 U 21Otto Hersing NormannaSteamer2,900nw
26 Mar 1916 U 28Georg-Günther von Forstner Nornesteamer1,224nw
29 Sep 1916 U 49Richard Hartmann NornenSailing vessel215nw
13 Sep 1915 U 6Reinhold Lepsius NorteMotor vessel216nw
26 May 1917 U 19Johannes Spieß NorwayPassenger steamer1,447nw
27 Mar 1917 UC 77Reinhard von Rabenau NovaSteamer1,034nw
8 Apr 1918 UB 33Fritz Gregor NyassalandSteamer383nw
5 May 1917 UC 72Ernst Voigt NydalSteamer1,809nw
23 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger NylandSteamer1,824nw
19 Dec 1916 U 81Raimund Weisbach NystrandSteamer1,397nw
23 Mar 1917 UB 39Heinrich Küstner O. A. Knudsen (d.)Steamer3,532nw
7 Nov 1917 U 46Leo Hillebrand ObjSteamer1,829nw
13 Jun 1918 UC 22Heino von Heimburg OctoSteamer1,620nw
2 Jan 1917 U 70Otto Wünsche OddaSteamer1,101nw
2 Feb 1917 U 53Hans Rose OdinSteamer1,045nw
2 Jan 1917 U 79Heinrich Jeß OlderSteamer2,256nw
11 Jan 1917 UC 19Alfred Nitzsche Ole BullSteamer1,835nw
1 Mar 1917 UC 41Kurt Bernis OrionSteamer1,354nw
10 Aug 1917 U 62Ernst Hashagen Orion IAuxiliary motor322nw
29 Mar 1917 U 60Karlgeorg Schuster OsSteamer637nw
22 Apr 1915 U 38Max Valentiner OscarSailing vessel766nw
3 May 1915 U 41Klaus Hansen OscarSailing vessel107nw
15 Jan 1917 UC 18Wilhelm Kiel OttoSteamer401nw
7 Jul 1917 U 84Walter Roehr OxøSailing vessel831nw
3 Jul 1918 U 80Karl Koopmann P. C. PetersonSailing vessel673nw
26 Oct 1916 UB 18Otto Steinbrinck PanSteamer796nw
16 Apr 1916 U 69Ernst Wilhelms  PapeleraSteamer1,591nw
1 Jun 1917 UB 35Karl Stöter Paposo (p.)Bark1,067nw
15 Apr 1917 U 30Franz Grünert ParisSteamer1,634nw
16 Nov 1916 U 47Heinrich Metzger ParnassSailing vessel646nw
23 Aug 1917 UC 47Paul Hundius Peer GyntSteamer1,144nw
5 Jul 1915 UC 3Erwin Weisbach PeikSteamer1,168nw
21 Apr 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns PeikSteamer701nw
14 Jun 1917 U 66Thorwald von Bothmer PerfectSailing vessel1,088nw
27 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz PerraSteamer1,682nw
28 Jan 1916 UC 1Egon von Werner  Perth (d.)Steamer3,522nw
1 Apr 1916 UB 10Reinhold Saltzwedel Peter HamreSteamer1,081nw
3 Nov 1916 UB 21Ernst Hashagen Pluto (p.)Steamer1,148nw
9 Sep 1917 UB 31Thomas Bieber PlutonSteamer1,449nw
16 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen PolarstrommenTrawler54nw
19 Mar 1917 UC 45Hubert Aust PolluxSteamer1,196nw
3 May 1917 UC 69Erwin Waßner PolstadSteamer2,692nw
16 Apr 1917 UC 51Wilhelm Schröder PolycarpSailing vessel509nw
10 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck PolynesiaSteamer4,064nw
1 Feb 1917 UC 47Paul Hundius PortiaSteamer1,127nw
10 Sep 1915 U 6Reinhold Lepsius PrestoSailing vessel206nw
17 Dec 1916 UC 18Wilhelm Kiel PrimaSteamer1,233nw
13 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel ProgresoSteamer1,620nw
9 Sep 1916 UB 39Werner Fürbringer ProntoSteamer1,411nw
26 Feb 1918 U 35Lothar von Arnauld de la Perière PytheasSteamer2,690nw
21 Oct 1916 UB 18Otto Steinbrinck RabbiSteamer878nw
21 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader RaftsundSteamer937nw
23 Dec 1917 UB 54Egon von Werner RagnaSteamer1,747nw
27 Apr 1917 UC 29Ernst Rosenow RagnhildSteamer1,117nw
8 Dec 1916 UB 39Heinrich Küstner RakiuraSteamer3,569nw
22 Jun 1918 U 111Hans Beyersdorff RanaSailing vessel272nw
20 Oct 1916 UB 21Ernst Hashagen RandiSailing vessel467nw
11 Sep 1915 U 6Reinhold Lepsius Randulf Hansen (p.)Steamer1,287nw
10 Apr 1917 UC 71Hans Valentiner RanvikSteamer5,848nw
30 May 1916 U 39Walter Forstmann RaumaSteamer3,047nw
22 Oct 1916 U 39Walter Forstmann RavnSteamer998nw
29 Sep 1916 U 46Leo Hillebrand RavnSteamer1,260nw
20 Dec 1917 UB 49Hans von Mellenthin ReginSteamer1,845nw
23 Oct 1916 UB 34Theodor Schultz ReginaBark823nw
18 Mar 1918 U 155Erich Eckelmann ReidarSteamer3,574nw
12 Sep 1917 U 63Heinrich Metzger ReimSteamer1,126nw
7 Nov 1916 UB 40Karl Neumann ReimeSteamer1,913nw
19 Jan 1917 UC 16Egon von Werner ReinungaSteamer1,147nw
4 Aug 1918 U 157Ortwin Rave RemonstrantSailing vessel1,073nw
23 Oct 1916 U 56Hermann Lorenz  RensfjellSteamer781nw
13 Aug 1916 UB 37Hans Valentiner RespitSailing vessel473nw
4 Sep 1918 U 34Johannes Klasing RichardSailing vessel175nw
31 Jan 1917 U 43Hellmuth Jürst RigelSteamer2,671nw
2 May 1917 UB 21Franz Walther Rikard NordraakSteamer1,123nw
6 Sep 1916 UB 12Georg Gerth Rildasteamer313nw
28 Apr 1918 U 60Franz Grünert RimfakseSteamer1,119nw
3 Mar 1917 UC 41Kurt Bernis RingSteamer998nw
20 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis RingholmSteamer705nw
4 Oct 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow RisholmSteamer2,550nw
22 Oct 1916 UB 40Karl Neumann RisøySteamer1,129nw
16 Jun 1917 UC 6Werner Löwe Roald Amundsen (d.)Steamer4,390nw
15 Dec 1916 UC 18Wilhelm Kiel RognSteamer1,028nw
28 Sep 1916 U 43Hellmuth Jürst Rolf JarlSteamer1,265nw
26 Nov 1916 UC 30Heinrich Stenzler RomanceBarge628nw
16 Aug 1915 U 17Hans Walther RomulusSteamer819nw
16 Mar 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel RonaldSteamer3,021nw
5 Oct 1916 UB 38Erwin Waßner RosenvoldSteamer758nw
11 Aug 1916 UB 37Hans Valentiner RufusSailing vessel202nw
19 Feb 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel RutenfjellSteamer1,844nw
18 Jul 1917 UC 47Paul Hundius Ruth (d.)Steamer549nw
14 Jul 1915 UC 1Egon von Werner RymSteamer1,073nw
21 Oct 1916 U 71Hugo Schmidt RönnaugSteamer1,331nw
8 Dec 1916 UB 39Heinrich Küstner SagaSteamer433nw
2 Apr 1917 U 78Otto Dröscher SagittaSailing vessel1,981nw
18 Oct 1915 UC 6Matthias Graf von Schmettow  SalernoSteamer2,431nw
14 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff SamoaSailing vessel1,138nw
11 May 1918 U 86Helmut Patzig San AndresSteamer1,656nw
17 Aug 1918 U 156Richard Feldt San JoseSteamer1,586nw
27 Mar 1917 UC 77Reinhard von Rabenau SandvikSteamer591nw
25 May 1918 U 94Martin Schwab SaphirSteamer1,406nw
23 Jan 1917 U 59Wilhelm von Fircks SardiniaSteamer1,500nw
24 Feb 1918 U 105Friedrich Strackerjan SarpfosSteamer1,458nw
11 Apr 1917 U 50Gerhard Berger SarvsfosSailing vessel1,462nw
31 Oct 1916 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg SaturnSteamer1,108nw
20 Oct 1916 UB 39Werner Fürbringer SecundoSteamer1,512nw
5 May 1917 UC 51Hans Galster SegoviaSteamer1,394nw
11 Nov 1916 UC 17Ralph Wenninger SeirstadSteamer995nw
25 Oct 1915 UC 3Erwin Waßner SelmaSteamer1,654nw
8 Sep 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel SetubalSteamer1,201nw
25 Apr 1918 UB 80Max Viebeg SevillaSteamer1,318nw
26 Apr 1918 UC 17Erich Stephan Sif (d.)Steamer3,282nw
11 Jun 1917 U 50Gerhard Berger SigrunSteamer2,538nw
21 Jun 1915 U 33Konrad Gansser Sigurd Hund (p.)Steamer453nw
8 Mar 1917 U 44Paul Wagenführ SilasSailing vessel750nw
9 Mar 1916 UB 18Otto Steinbrinck SiliusSailing vessel1,559nw
26 Feb 1918 U 152Constantin Kolbe SiljestadSteamer4,298nw
29 Sep 1916 U 46Leo Hillebrand SinsenSteamer1,925nw
24 Aug 1915 U 24Rudolf Schneider Sinsen (p.)Steamer1,925nw
30 Jun 1917 U 155Karl Meusel SiraaSailing vessel1,938nw
22 Mar 1917 U 57Carl-Siegfried Ritter von Georg SiriusSailing vessel1,053nw
17 Dec 1916 U 71Hugo Schmidt SjofnaSteamer528nw
9 Apr 1916 U 66Thorwald von Bothmer SjolystSteamer997nw
28 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck SjøstadSteamer1,155nw
26 Dec 1917 UB 35Karl Stöter SkaalaSteamer1,129nw
2 Jun 1917 UC 72Ernst Voigt SkarpsnoSteamer1,766nw
27 Aug 1916 UB 27Victor Dieckmann Skjaereg (p.)steamer1,019nw
6 Jul 1917 UC 33Martin Schelle SkjaldSailing vessel477nw
21 Apr 1917 U 61Victor Dieckmann SkjoldSailing vessel1,592nw
2 Dec 1916 UB 18Claus Lafrenz SkjoldulfSteamer502nw
10 Mar 1917 U 81Raimund Weisbach SkreienSteamer415nw
19 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck SkrimSteamer727nw
10 Mar 1918 UC 77Johannes Ries SkrymerSteamer1,476nw
2 Apr 1917 U 59Wilhelm von Fircks SnespurvenSailing vessel1,409nw
21 Oct 1916 UB 23Ernst Voigt SnestadSteamer2,350nw
20 Oct 1917 U 22Hinrich Hermann Hashagen SnetindenSteamer2,859nw
4 Jul 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel SnetoppenSteamer2,349nw
5 May 1917 U 49Richard Hartmann  SnigSailing vessel2,115nw
19 Dec 1916 U 47Heinrich Metzger SnoSteamer1,823nw
26 Feb 1918 U 94Alfred Saalwächter SnygSteamer370nw
21 Nov 1917 U 151Waldemar Kophamel SobralSteamer1,075nw
25 Jul 1915 U 6Reinhold Lepsius SognedalenSailing vessel644nw
24 Oct 1916 U 69Ernst Wilhelms SolaSteamer3,057nw
4 Feb 1917 UC 24Kurt Willich SolbakkenSteamer2,616nw
15 Mar 1917 UC 47Paul Hundius SolferinoSteamer1,155nw
10 Aug 1917 U 75Fritz Schmolling SolglimtSailing vessel1,037nw
10 Jun 1917 UC 48Kurt Ramien SolhaugSteamer1,217nw
5 Apr 1917 U 63Otto Schultze SolstadSteamer4,147nw
13 Jan 1917 U 59Wilhelm von Fircks SolvangSteamer2,970nw
12 Aug 1918 U 117Otto Dröscher  SommerstadSteamer3,875nw
2 Feb 1917 U 81Raimund Weisbach SongdalSailing vessel2,090nw
3 Feb 1917 U 43Hellmuth Jürst SongelvSailing vessel2,064nw
4 Jun 1917 UC 29Ernst Rosenow SongvandSailing vessel2,206nw
10 Aug 1916 UB 18Otto Steinbrinck SoraSteamer1,052nw
9 Mar 1917 U 61Victor Dieckmann SpartanSailing vessel2,287nw
19 Jun 1917 UC 69Erwin Waßner Spindsteamer1,174nw
21 Dec 1917 U 104Kurt Bernis Sprosteamer1,507nw
12 Dec 1917 U 60Franz Grünert  St. CroixSteamer2,530nw
2 Jun 1917 UC 72Ernst Voigt St. SunnivaSteamer1,140nw
30 Mar 1918 U 46Leo Hillebrand StabilSteamer538nw
14 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen STAIRSTrawler54nw
1 Jul 1917 U 49Richard Hartmann Stalheim (d.)Steamer1,469nw
7 Jul 1918 UC 52Hellmuth von Doemming Stalheim (d.)Steamer1,469nw
11 Apr 1917 U 30Franz Grünert StarSteamer818nw
15 Nov 1917 UB 63Rudolf Gebeschus Stargard (d.)Steamer1,113nw
19 Oct 1917 U 22Hinrich Hermann Hashagen StaroSteamer1,805nw
22 Dec 1917 UB 58Werner Fürbringer StartSteamer728nw
23 Apr 1917 UC 41Kurt Bernis SteggSteamer463nw
27 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader StemshestSteamer811nw
17 Oct 1916 UB 35Otto von Schrader Stensteamer1,046nw
5 Dec 1916 U 58Kurt Wippern StettinSteamer412nw
14 Oct 1918 U 152Adolf Franz  StifinderSailing vessel1,745nw
14 Mar 1917 UC 29Ernst Rosenow StoraasSteamer3,041nw
13 Jun 1917 U 82Hans Adam StoregutSailing vessel2,557nw
1 Mar 1917 UC 43Erwin Sebelin StorenesSailing vessel1,870nw
4 Sep 1915 U 33Konrad Gansser StoresandSailing vessel1,639nw
7 Feb 1917 U 60Karlgeorg Schuster StorskogSailing vessel2,191nw
8 Mar 1917 U 62Ernst Hashagen StorstadSteamer6,028nw
2 Sep 1918 U 155Ferdinand Studt StortindSteamer2,510nw
15 Feb 1917 U 78Otto Dröscher StralsundSteamer510nw
22 Jul 1916 UB 37Hans Valentiner SubraSailing vessel580nw
24 Jan 1917 UC 29Ernst Rosenow SunnivaSteamer589nw
7 Jun 1915 U 34Claus Rücker SuperbSailing vessel1,515nw
8 Apr 1918 U 90Walter Remy SuperbSailing vessel489nw
2 May 1916 UB 27Victor Dieckmann SuperbBarge770nw
22 Mar 1917 UC 45Hubert Aust SusannaSteamer442nw
3 Feb 1918 UB 72Walter Creutzfeldt SvanfosSteamer896nw
9 Jun 1915 U 19Constantin Kolbe Svein JarlSteamer1,135nw
22 Mar 1917 U 24Walter Remy SvendsholmSailing vessel1,998nw
8 Jun 1917 U 28Georg Schmidt Sverre IiFishing vessel44nw
18 Aug 1915 U 27Bernd Wegener SverresborgSteamer1,144nw
5 Jun 1917 U 28Georg Schmidt SydkapFishing vessel40nw
11 Apr 1917 U 30Franz Grünert SylfidenSailing vessel796nw
13 Jun 1917 U 62Ernst Hashagen SylviaSailing vessel148nw
12 Jun 1917 UC 53Kurt Albrecht SymraSteamer3,005nw
30 May 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel SørlandSteamer2,472nw
3 Feb 1917 U 54Volkhard von Bothmer TamaraSailing vessel453nw
9 Sep 1918 UB 80Max Viebeg TaurusSteamer1,239nw
28 May 1917 UC 45Hubert Aust TeieSailing vessel1,974nw
26 Apr 1917 UC 50Rudolf Seuffer TelefonSailing vessel777nw
16 Aug 1915 U 17Hans Walther TelloSteamer1,218nw
12 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen TennesMotor fishing vessel58nw
17 Apr 1916 U 73Gustav Sieß Terje VikenSteamer3,579nw
6 Apr 1917 UC 65Otto Steinbrinck ThelmaSteamer1,350nw
12 Oct 1917 UB 51Ernst Krafft ThemisSteamer7,403nw
21 Oct 1916 UB 22Bernhard Putzier TheodorSailing vessel234nw
22 Apr 1917 U 21Otto Hersing Theodore WilliamSteamer3,057nw
19 Jan 1917 UC 16Egon von Werner TheresdalSteamer1,762nw
30 Jun 1915 U 24Rudolf Schneider  ThistlebankSailing vessel2,411nw
12 Mar 1917 UB 27Hans Georg Lübbe Thode FagelundSteamer4,352nw
8 Jan 1917 U 48Berndt Buß TholmaSteamer1,896nw
16 Sep 1917 UC 17Ulrich Pilzecker Thomas Krag (d.)Steamer3,569nw
22 Oct 1916 UB 21Ernst Hashagen ThorAuxiliary motor372nw
4 Feb 1917 U 45Erich Sittenfeld Thor IiSailing vessel2,144nw
18 Feb 1917 UC 17Ralph Wenninger ThorgnySteamer734nw
24 Jul 1917 U 44Paul Wagenführ Thorsdalsteamer2,200nw
16 May 1917 UC 79Erich Haecker Thorunn (p.)Steamer990nw
7 Nov 1916 UC 17Ralph Wenninger ThuhaugSteamer948nw
21 Nov 1916 UB 41Friedrich Karl Sichart von Sichartshofen Thyholmen (p.)Auxiliary motor259nw
22 Dec 1916 U 70Otto Wünsche Thyra (d.)Steamer749nw
7 May 1917 UC 69Erwin Waßner TigerSteamer3,273nw
29 Dec 1917 UB 57Otto Steinbrinck TiroSteamer1,442nw
28 Mar 1917 UC 77Reinhard von Rabenau TizonaSteamer1,021nw
21 May 1916 U 34Claus Rücker TjømøSteamer1,453nw
13 Sep 1916 UB 18Otto Steinbrinck TolosaSteamer1,833nw
9 Jun 1917 UC 53Kurt Albrecht TordenvoreSteamer1,565nw
7 May 1917 UC 49Alfred Arnold Tore JarlSteamer1,256nw
15 Nov 1916 UC 17Ralph Wenninger TorridalSteamer688nw
28 Oct 1916 U 63Otto Schultze TorsdalSteamer3,621nw
24 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière TorvoreSteamer1,667nw
17 Jun 1917 UC 49Karl Petri TostoSteamer1,234nw
10 Nov 1916 U 64Robert Moraht TripelSteamer4,633nw
18 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim TroldfosSteamer1,459nw
4 May 1917 UC 69Erwin Waßner TrompSteamer2,751nw
28 Jul 1915 U 41Klaus Hansen  TrondhjemsfjordSteamer4,350nw
7 Jun 1915 U 35Waldemar Kophamel TrudvangSteamer1,041nw
23 Jun 1915 U 38Max Valentiner TrumaSteamer1,557nw
22 Nov 1916 UC 26Matthias Graf von Schmettow TrymSteamer1,801nw
14 Aug 1917 UB 40Hans Howaldt TuddalSteamer3,511nw
28 May 1917 UC 44Kurt Tebbenjohanns TuridSteamer1,148nw
5 Mar 1918 UC 4Ernst Berlin TusnastabbSteamer1,136nw
15 Apr 1916 UC 7Georg Haag TusnastabbSteamer859nw
9 Jan 1918 U 55Wilhelm Werner UlaSteamer839nw
23 Feb 1918 U 86Helmut Patzig UlabrandSteamer2,011nw
21 Oct 1916 UB 34Theodor Schultz UllSteamer1,139nw
4 Jul 1917 UC 61Georg Gerth UllSteamer543nw
14 Nov 1916 UB 38Erwin Waßner UllvangSteamer639nw
17 Nov 1915 UC 3Erwin Waßner UlrikenSteamer2,379nw
28 Dec 1916 UC 17Ralph Wenninger UnionSailing vessel563nw
28 Mar 1917 UC 42Otto Heinrich Tornow UraniaSailing vessel1,688nw
28 May 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel UrnaSteamer2,686nw
12 Aug 1917 U 84Walter Roehr Ursus MinorSailing vessel623nw
25 Jul 1917 UC 62Max Schmitz VaarbudSailing vessel362nw
30 Mar 1918 UB 72Friedrich Traeger VafosSteamer1,322nw
4 May 1917 UC 77Reinhard von Rabenau ValeSteamer720nw
22 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel ValerieSailing vessel2,140nw
9 Apr 1917 UC 71Hans Valentiner ValhallSteamer750nw
5 Aug 1915 U 38Max Valentiner VanadisSailing vessel484nw
2 May 1917 U 58Kurt Wippern VanduaraSailing vessel2,079nw
9 Apr 1918 UC 34Horst Obermüller VasconiaSteamer3,052nw
4 Dec 1917 UB 80Max Viebeg VavSteamer1,255nw
12 May 1918 U 22Hinrich Hermann Hashagen VeaTrawler40nw
16 Nov 1916 U 78Otto Dröscher VegaPassenger steamer1,204nw
23 Dec 1917 UB 57Otto Steinbrinck VelloreSailing vessel1,672nw
24 Aug 1916 UB 16Paul Hundius VeloxSteamer312nw
23 Mar 1918 UB 55Ralph Wenninger VenborgSteamer1,065nw
10 May 1917 UC 17Ralph Wenninger VeniSteamer654nw
14 Apr 1917 UC 50Rudolf Seuffer VenusSteamer725nw
23 Oct 1916 UB 23Ernst Voigt Venus IiSteamer784nw
27 Apr 1917 UC 36Gustav Buch VerjøSteamer1,002nw
24 Apr 1917 U 70Otto Wünsche VestdalSailing vessel1,690nw
22 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim  VestelvSailing vessel1,729nw
7 Sep 1917 UC 16Georg Reimarus VestfjeldSailing vessel2,063nw
12 Jan 1917 U 48Berndt Buß VestfoldSteamer1,883nw
6 Jul 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel  Victoria 2Steamer2,798nw
25 Feb 1917 UC 65Otto Steinbrinck VigdaSteamer1,851nw
31 Dec 1917 U 95Athalwin Prinz VigridSteamer1,617nw
10 Sep 1917 UC 71Reinhold Saltzwedel VikholmenSteamer494nw
24 Apr 1917 U 35Lothar von Arnauld de la Perière Vilhelm KragSteamer3,715nw
5 Apr 1917 U 55Wilhelm Werner ViljaSteamer1,049nw
21 Apr 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel Ville De DieppeSailing vessel1,254nw
8 Jun 1917 UB 32Max Viebeg VinaesSteamer1,107nw
10 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff VindeggenSteamer3,179nw
27 Sep 1916 U 35Lothar von Arnauld de la Perière VindeggenSteamer2,610nw
5 Jun 1918 U 151Heinrich von Nostitz und Jänckendorff VinlandSteamer1,143nw
27 Nov 1916 UB 19Erich Noodt VisborgSteamer1,343nw
6 May 1917 UC 69Erwin Waßner VossSteamer2,390nw
8 Nov 1915 U 35Waldemar Kophamel WacoustaSteamer3,521nw
28 May 1917 UC 21Reinhold Saltzwedel WaldemarSteamer1,267nw
11 Sep 1915 U 6Reinhold Lepsius WansbeckSailing vessel462nw
3 Feb 1917 U 43Hellmuth Jürst  WasdaleSailing vessel1,856nw
10 Mar 1918 U 155Erich Eckelmann WegadeskSteamer4,271nw
12 Feb 1917 UC 36Gustav Buch WestMotor vessel378nw
18 Apr 1917 U 93Edgar von Spiegel von und zu Peckelsheim West LothianSailing vessel1,887nw
25 May 1917 UC 33Martin Schelle WhinlatterSailing vessel1,378nw
15 Mar 1917 UC 47Paul Hundius WilfredSteamer1,121nw
23 Jan 1917 UC 16Egon von Werner YmerSteamer1,123nw
19 Aug 1917 UC 48Kurt Ramien YtterøySteamer1,112nw
7 Jun 1917 U 50Gerhard Berger YubaSailing vessel1,458nw
10 Dec 1917 U 53Hans Rose ØiekastSteamer605nw
24 Nov 1916 UB 18Claus Lafrenz ØifjeldSteamer1,988nw
 1,188,369
767 ships sunk (1,132,619 tons) and 22 ships damaged (55,750 tons).


Legend
(d.) means the ship was damaged.
(p.) means the ship was taken as prize (included in ships & tonnage lost).
We have a picture of this vessel.

Legend. 1915 (46). 1916 (119). 1917 (250). 1918 (57).

Click on any marker to see the info on vessel. Left double-click to zoom-in. Right double-click to zoom-out.

472 map positions found. In some cases the exact positions of losses are not known, those are not shown.

Return to WWI Ships Attacked main page